Prefabrik Havuzlar       

Havuz çeşitlerinden biri de prefabrik havuzlardır.  Betonarme havuz malzemeleri kullanılarak yapılan havuzlara göre daha pratik bir havuz şeklidir. Özellikle son yıllarda prefabrik havuzlara olan talep gün geçtikçe daha fazla artıyor.

Yaz ayları gelip havalar ısınmaya başladığın tercih edilen en gözde mekan şüphesiz havuzlardır. Yazın sıcağından biraz olsun kurtulmak, serinlemek ve suyun dinlendirici etkisinden yararlanabilmek için havuzlar tercih edilir. Ancak havuzlar farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu da farklı çeşitlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Yaz aylarında daha çok halka açık havuzlar ve işletme havuzlarına olan rağbet artıyor.

Prefabrik havuzlar da eğlence ve aktivite havuzu olarak nitelendirilebilir. Betonarme havuzlarla aynı amaca hizmet ederler. İnsanları yazın kavurucu sıcağından kurtarmak ve serinlemesine yardım etmek. Prefabrik havuzlar, yüzmek isteyen ya da havuz sahibi olmak isteyen herkesin hayalini yaşamasını sağlayabilecek bir havuz tipidir.

Kurulumundaki kolaylık, az zahmetli olması betonarme havuzlara kıyasla prefabrik havuzları daha cazip kılıyor. Prefabrik havuzlar hazır malzeme kullanılarak üretilen havuzlar olduğu için kurulumundan kısa süre sonra kullanıma hazır hale gelebilir. Bu da betonarme havuzlara kıyasla prefabrik havuzların daha fazla tercih edilmesine sebep oluyor.

Prefabrik Havuz Nedir?

Galvaniz çelik malzeme kullanılarak üretilen, patrik ve kolay kurulum hizmeti sağlayan bir havuz türüdür. Diğer havuz çeşitlerine göre daha kısa sürede kurulumu gerçekleşir ve hizmete sunulur. Eğer sizin de bahçenizde alanınız varsa ve havuz sahibi olmak istiyorsanız prefabrik havuzlar tam size göre!

Prefabrik havuz için, izolasyon çalışması yapılmasına gerek yoktur. Normal bir havuz inşa edilirken harcanan zahmetin ve maliyetin çok az bir miktarıyla prefabrik havuzunuz kurabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz. Eğere prefabrik havuz sahibi olmak isterseniz sizi uğraştıracak tek işlem kazı işlemidir. Kazı işleminde sonra prefabrik havuzunuzun kurulumunu hızlıca yapabilir ve günü kaçırmadan havuzunuza geçirebilirsiniz. Havuz içi aydınlatma sistemi ile havuzunuza yeni bir hava katabilirsiniz. 

Prefabrik Havuz Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle prefabrik havuz kuracağınız arazinin kazı çalışmalarını özenle yapmanız gerekir. Çünkü prefabrik havuz yapımında sizi uğraştıracak tek işlem kazı işlemidir. Açılacak çukur ile havuz boyutu birbirine uygun olmalıdır. Prefabrik havuzlar, hazır havuzlar olduğu için açılan çukura yerleştirilir ve işlem tamamlanmış olur.

Betonarme havuzlarda olduğu gibi, tesisat işlemine, havuz izolasyon ve yapıştırıcı, kaplama işlemlerine gerek yoktur.

Açılan çukura vinç yardımı ile prefabrik havuz yerleştirilir. Birkaç düzenleme işleminden sonra havuz kullanıma hazır hale gelir. Bu açıdan bakıldığında çok avantajlı bir havuz çeşididir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, havuzun yerleşeceği arazinin kazı için uygun olup olmadığı ile ilgilidir. Prefabrik havuzlar çoklu kullanım alternatifleri ile her arazi tipine uygun olarak monte edilebilir. Burada asıl sorun arazinin havuz için uygun olup olmadığı ile alakalıdır. Kazı için uygun olmayan arazilerde genellikle özel tasarlanan zemin üstü prefabrik havuzlar tercih edilebilir.

Prefabrik Havuz Modelleri Nelerdir?

Prefabrik havuzlar, hazır olarak üretilen ve arazi yapısına göre tasarlanabilen havuzlar olduğu için, çeşit olarak pek çok alternatifi olabilir. Kişisel zevklere ve ihtiyaçlara göre havuz modelleri değişebiliyor. Prefabrik havuzlar seçenek açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.

Havuz boyutları ve derinlikleri havuzdan havuza değişim gösterebilir. İstediğiniz geometrik şekle uygun prefabrik havuz modeli seçebilirsiniz. Yine de en yaygın olan prefabrik havuz modelleri, kare, oval, dikdörtgendir.

Prefabrik havuzlar kurulum şekli olarak; gömmeli, yarı gömmeli ve zemin üstü modeller olarak gruplandırılabilir.

Prefabrik Havuzlar Nerelerde Kullanılır?

Kurulumu kolay ve pratik olduğu için alan sıkıntısı olunmayan her yerde prefabrik havuzlar yer alabilir. Yine de yapı olarak, öncelikle villalar, özel alanlar, ticari işletmeler ve sosyal tesisler prefabrik havuz kullanımı tercih ediliyor.

Prefabrik Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler

Prefabrik havuzlar üretilirken çelik malzeme kullanılıyor. Kullanılan bu çelik malzeme sayesinde havuzun dayanıklılığı ve uzun ömürlüğü arttırılır. Bu sayede prefabrik havuzlar, betonarme havuzlara kıyasla daha dayanıklıdır diyebiliriz.

Prefabrik havuz yapımında kullanılan özel alaşım maddesi sayesinde havuzda çatlama ve sızdırma problemleri yaşanmaz. Böylelikle izolasyon çalışmalarına da gerek yoktur.

Ayrıca havuz içi kaplama malzemesi olarak dynalon örgülü liner materyali kullanılır. Liner malzeme sayesinde havuz içerisinde yırtılma problemi yaşanmaz.

Prefabrik havuzlarda kullanılan malzemelerden bir diğeri de anti- foulingdir. Anti – fouling havuz içerisinde gözenek oluşmasına engel olur. Sızdırma yaşanmaması, gözeneğin olmaması prefabrik havuzlarda yosun oluşumunu engeller. Böylelikle havuzunuz çok kirlenmemiş olur.

Yine de prefabrik havuzların temizliği için kapalı devre artıma sistemleri kullanılır ve havuz suyu temiz kalır.

Prefabrik Havuzların Avantajları Nelerdir?

Prefabrik havuzun avantajları saymakla bitmez. Son zamanların en göze havuz modellerinden biri olan prefabrik havuzları, diğer havuzlardan ayıran birçok avantajı mevcut. Gelin birlikle prefabrik havuzun ne gibi avantajları varmış birlikte öğrenelim.

                Maliyet

Prefabrik havuzları, diğer havuzlardan avantajlı kılan ilk faktör maliyettir. Maliyet ve tasarruf açısından prefabrik havuzlar daha avantajlıdır. Özellikle kurulum maliyeti ile alıcısının mali yükünü hafifletir ve tasarruf etmelerine yardımcı olur. Prefabrik havuzlar hazır malzeme kullanılarak üretilen kalıp havuzlar oldukları için kurulumu kısa sürede tamamlanır. Zamandan ve iş gücünden de tasarruf edilmiş olunur.

Kurulum Kolaylığı

Prefabrik havuzun kurulum işlemi oldukça zahmetsiz ve kısa sürede tamamlanabilen bir süreci kapsar. Kurulum işleminde sizi uğraştıracak tek şey, havuzun kurulacağı alandaki kazı çalışmasıdır. Bunun dışında prefabrik havuzlar donamlı bir şekilde hazır olarak geldikleri için çukura kolayca yerleştirilir ve teknik bakımlar yapıldıktan sonra hizmete sunulur.

                Temizlemesi Kolay!

Prefabrik havuzlar, betonarme havuzlara kıyasla daha kolay ve kısa sürede temizlenir. Prefabrik havuzlarda gözenekli yapı olmadığı için yosun bağlaması yapmaz.

                Yalıtım İşlemi Gerektirmez

Prefabrik havuzlara yalıtım işlemi gerekmez çünkü havuzlar üretilirken hazır yalıtımlı olarak üretilir. Havuz yapı malzemelerinden biri olan fiberglas, sayesinde havuz kendiliğinden yalıtımlıdır. Havuz suyunu ısıtma işlemi daha kısa sürede ve daha uzun vadede hizmete hazır hale gelir.

Ayrıca fiberglas malzemesi, esnektir ve havuz dayanıklılığını artırır ve havuzu güçlendirir. Doğrudan fiberglasa olan bir darbe ancak ona zarar verebilir.

                Bakım ve Yenileme İstemez

Betonarme havuzlar belli zamanlarda yenilenmeye ihtiyaç duyar ve bakım gerekebilir. Prefabrik havuz için bu durum söz konusun değildir. İstediğiniz her zaman havuzu kullanabilirsiniz.

                Onarım Kolaydır

Prefabrik havuzlar, kullanılan malzemeden kaynaklı olarak dayanıklı ve uzun ömürlü havuzlardır. Bu sayede onarım işlemine pek fazla gerek duyulmaz. Ancak duyulması durumunda da onarımı kolay ve pratiktir.

                Ölçü ve Şekilde Seçicilik

Prefabrik havuzların avantaj sağladığı bir diğer konu da ölçü ve şekilde seçilebilir alternatiflerin olmasıdır. Prefabrik havuzlar, arzu ettiğiniz ölçü ve şekle göre dizayn edilerek hazırlanabilir. Sahip olduğunuz alanın boyutuna göre havuz ölçüsünü belirleyebilir ve dilediğiniz şekilde tasarlatabilirsiniz.

Son olarak, prefabrik havuzlar için kurulumun ve montaj çalışmalarının diğer havuzlara göre daha kola ve pratik olduğunu söylemiştir. Havuzun içi boşaltılarak başka yere taşınabilir ve yine kolayca monte edilebilir. Taşınarak tekrar monte edilmesi havuzun deforme olmasına sebep olmaz. Sadece havuz içinde bulunan liner kaplamanın değiştirilerek yenilenmesi gerekebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR