Havuz Liner

Havuz İçi Kaplama Malzemeleri

Havuz hazırlanırken, havuzu oluşturan bazı malzemeler bulunur. Bu havuz malzemeleri sayesinde havuz tam teşekküllü bir şekilde kullanıma hazır hale getirilir. Bu malzemeler havuz bakım, temizlik ve dekorasyon malzemeleri olarak değişebilir.

Havuz kaplama malzemeleri, havuzun görüntüsüne farklı bir hava katan kısmıdır. Özellikle son dönemlerde havuz içi kaplamalar belli kriterler doğrultusunda seçilerek havuza monte edilmeye başlanmıştır. Havuz içi kaplama malzemeleri, havuzun tasarımının bir parçasıdır. Şık bir şekilde tasarlanan havuzlar, daha fazla tercih edilir. Bu nedenle havuzun görüntüsü açısından havuz içi kaplama malzemeleri önemeli bir yere sahiptir.

Havuz içi kaplama malzemeleri, seramik btb, cam mozaik, liner olarak gruplandırılabilir. Havuz içi kaplama malzemeleri monte edildiği havuzda uzun süreli olarak durabilen bir malzemedir. Bu nedenle sürekli değiştirilmesi mümkün değildir. Hem mali açıdan hem de kaplama malzemelerinin kolaycı çıkmaması nedeni ile sürekli kaplama işlemi yapılması doğru değildir.

Havuz İçi Kaplama Nasıl Yapılır?

Havuz içi kaplama işlemine geçilmeden önce, şunu bilmelisiniz ki kaplama işi dikkatli bir şekilde yapılması gerekir, hata kabul etmez. Bu nedenle havuz içi kaplama işlemini yapıyorsanız dikkatli yapmalısınız ya da yaptırıyorsanız bu işte uzman olan kişilere yaptırmanızı öneririz.

Öncelikle kaplama çeşidini ve modelini seçmekle işe başlayın. Kaplama modelini seçtikten sonra en önemli ikinci adım kaplama işlemini düzgün ve eksiksiz yapan birilerini seçmektir. Kişisel olarak çalışan ya da bir firmaya bağlı olan biriyle çalışabilirsiniz. Burada önemli olan daha çok , çalışan kişinin yaptığın işin kalitesidir.

Kaplama işlemi, uzun vadeli ve değiştirilmesi kolay olmayan bir işlemdir. Bu nedenle yapılırken kusursuz olmasına dikkat edilmeli ve planlı bir şekilde kaplama işleminin tamamlanması gerekir. Yanlış uygulanan kaplamanın çıkartılması havuza hasar verebilir. Ayrıca malzemenin ziyan olmasına da sebep olur.

Havuz içi kaplama, havuz duvarlarına yapıştırılarak uygulanır. Özellikle bu alanda gelişen teknoloji sayesinde kaplama işlemi daha kısa sürede, daha kusursuz şekilde tamamlanır.

Yapılan Kaplamanın Su Sızdırmadığına Emin Olun!

Havuz içi kaplama işlemi yapıldıktan sonra, havuzda su sızdırması olmaması gerekir. Sızdırma durumunun yaşanmaması için, kaliteli kaplama malzemesi seçilmesi gerekir. Bütçenize uygun olan kaplama malzemesi seçmeniz önemli olsa da kaplama işlemi sık değişim istemeyen bir işlem olduğu için bu durumu da göz önünde bulundurarak daha kaliteli bir kaplama malzemesi seçebilirsiniz.

Havuz Liner Kaplama Nedir?

Yukarıda farklı kaplama çeşitlerinden olduğunu bahsetmiştik. Liner kaplama, havuz içi kaplama çeşitlerinden biridir. Havuz liner kaplama, özellikle son dönemlerde diğer kaplama çeşitlerine göre daha fazla trend olan bir uygulamadır. Liner kaplamanın pek çok avantajı bulunur.

Havuz liner kaplama, farklı tasarımları olan ve çeşit açısından zengin içeriğe sahip bir işlemdir. Havuzun taşmalı ya da skimmer olması liner kaplama yapılmasına engel değildir. Liner kaplamanın farklı çeşitleri her havuz tipine uygun olmasına yardımcı olur. Villa tipi havuzlarda tek parça liner kaplama kullanılırken, farklı boyutlara sahip havuzlarda parçacıklı liner kaplama uygulaması yapılabilir.

Havuz Liner Kaplamanın Avantajları

Liner kaplama, özellikle seramik kaplamaya kıyasla daha fazla tercih edilen bir havuz içi uygulamadır. Daha güncel ve trend bir uygulama olduğu için son dönemlerde tercih edilen bir kaplama çeşididir. Tercih edilme sebebi sadece trend olması değildir. Liner kaplamanın diğer havuz içi kaplama çeşitlerine kullanıcılarına sunduğu bazı avantajlar vardır.

                - Havuz liner kaplama malzemeleri, nano malzeme olarak nitelendirilebilir. Yeni nesil teknolojinin bir ürünüdür.

                - Havuz liner kaplama malzemeleri, diğer kaplama malzemelerine göre anti – bakteriyel bir niteliğe sahiptir.

                - Son teknolojik gelişme kullanılarak üretildiği için donanımlı bir malzemedir, havuz izolasyon ve yapıştırıcı işlemine gerek duymaz.

                - Liner kaplama malzemeleri, havuz için kullanılan kimyasallardan etkilenmez, bu sayede dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

                - Kolay temizlenebilen bir yapısı vardır. Kir tutmaz, su izi bırakmaz.

                - Diğer kaplama malzemelerinde olduğu gibi derz kullanmanız gerekmez.

                - Kaplama yapıldıktan sonra eğişim işleminin zor olduğunu söylemiştik. Liner kaplama bu açıdan da avantajlı bir malzemedir. Kolayca değişebilir ve havuz duvarında hasar oluşmasına neden olmaz.

                - Liner kaplama, pürüzsüz bir şekilde havuz duvarlarına monte edilir. Linere dokunduğunuzda rahatsız bir his hissetmezsiniz.

                - Liner kaplama malzemeleri, renk ve çeşit seçenekleri açısından geniş bir kriter alanına sahiptir.  

Neden Havuz Liner Kaplama Malzemesi Tercih Edilmeli?

Havuz liner kaplama malzemeleri, diğer kaplama malzemelerine göre daha çok tercih edilen bir havuz ekipmanıdır. Yukarıda saydığımız avantajların yanı sıra tercih edilmesini sağlayan başka unsurlar da bulunur.

Gelin birlikte neden liner kaplama malzemesini tercih etmelisiniz birlikte inceleyelim.

Liner kaplamanın tercih edilmesinin ilk nedeni ekonomik olmasıdır. Diğer malzemeler gibi ek bir yapıştırıcıya ya da derze ihtiyaç duyulmaz. Ayrıca liner kaplama kurulumunda kimyasal madde kullanılmasına da gerek yoktur. Bu nedenle az bir maliyetle havuzunuzu kaplatabilirsiniz.

Liner kaplama malzemeleri, diğer kaplama malzemelerine göre hızlı kurulum kolaylığı sunar. Özellikle beton havuzlardan ziyade prefabrik havuzlarda kurulum süresi daha kısa sürer.

Liner kaplama yapılan bir havuzu çok beklemeden hemen kullanabilirsiniz. Derz ve yapıştırıcı gibi maddeler kullanılmadığı için kurumasının beklenilmesine gerek yoktur. Kaplama işlemi bittikten sonra havuzu doldurabilir ve keyifle yüzebilirsiniz.

Havuz içi kaplama işleminde en önemli olan ayrıntılardan biri sızıntıdır. Kaplama sonra su sızıntısı olması hem kaplamaya zarar verir hem de havuz suyunun bozulmasına neden olur. Ancak liner kaplama ile su sızdırma durumu yaşanmaz. Liner kaplama, PVC malzeme kullanılarak üretilmiştir. Bu nedenle su sızıntısı yaşanması mümkün değildir.

Liner kaplama malzemesi, nano teknoloji kullanılarak üretilen bir malzeme olduğu için anti – bakteriyel bir yapıya sahiptir ki bu havuz için önemli bir durumdur. Havuzlar, toplu kullanım alanlarından biri olduğu için, havuzda kullanılan malzemenin anti bakteriyel olması havuz temizliği açısından önemlidir.

Liner kaplama malzemelerinin bakımı hem daha kolaydır hem de mali açıdan daha caziptir. Diğer havuz kaplamalarından kullanılan derzler, havuzda yosun oluşmasına neden olur. Ayrıca kaplamaların yapısı pürüzlü olduğu için bakımı da zahmetlidir. Liner kaplama pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Derz kullanılmasına gerek kalmadan monte edilebilir.

Her havuz türü için uygulanabilen bir kaplama malzemesidir. Öncesinde seramik kaplama yapılan ve hasar gören havuzlar için de yine liner kaplama işlemi yapılabilir.

Diğer kaplama çeşitlerine göre daha fazla çeşit ve renk avantajı bulunur. Bu sayede kaplama modeli tercih ederken en yeni ve en trend kaplama çeşitlerini seçebilir ve havuzunuza yeni bir hava katabilirsiniz.

Havuz Liner Kaplama Uzun Ömürlü Bir Kaplama Çeşididir!

Havuz liner kaplama malzemeleri diğer kaplama malzemelerine göre daha dayanıklıdır. PVC malzemeden üretildikleri için su sızdırması yapmaz. Monte edilirken derz kullanılmadığı için yosun bağlama da yapmaz. Bu sayede uzun yıllar deforme olmadan işlevine devam edebilir.

Liner kaplama malzemelerinin bakımı diğer kaplama malzemelerine göre daha kolay ve pratik şekilde gerçekleşir. Ayrıca sıkça bakım yapılmasına da gerek yoktur.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR