CLK HIA005
5.404,18 TL KDV Dahil
CLK HIA023
5.043,90 TL KDV Dahil
CLK HIA012
6.845,29 TL KDV Dahil
CLK HIA014
7.205,57 TL KDV Dahil
CLK 32458
8.646,69 TL KDV Dahil

Havuz İçi Aydınlatma

Havuz içi aydınlatma, havuz malzemeleri ekipmanlarından biridir. Daha çok ambiyans değişikliği, havuza farklı bir hava katmak için kullanılan malzemelerdendir. Yaz aylarında insanların vazgeçilmek mekanlarından biri de havuzlardır. Havuz sizin kişisel havuzunuz da olabilir ya da bir işletmeye ait olabilir. Havuzun sağlık açısından yeterliliğinin yanı sıra görsel olarak da etkileyici olmalıdır.

Tatile çıkan insanların birçoğu havuzun görüntüsünden de etkilenerek mekan seçiminde bulunur. Bu nedenle gelen müşteriyi etkilemek istiyorsanız ilk önceliğiniz hijyen ikinci önceliğinizin ise ambiyans olması gerekir. Havuzun görüntüsünün diğer havuzlara kıyasla daha şık olması tercihi etkileyebilir. Bu nedenle havuzun aydınlatmasına önem vermeli ve güzel bir aydınlatma sistemi tercih ederek havuza talebi daha da arttırabilirsiniz.

Havuz İçi Aydınlatma Neden Önemli?

Eğer bir otel işletiyorsanız diğer otellerde bir farkınızın olması gerekir. Bu farklı tek bir şekilde yapabilirsiniz o da kaliteli hizmettir. Havuz bakımı, havuz görüntüsü, mutfak, çalışan elemanlar, ulaşım, eğlence, aktiviteler gibi tüm faktörler bu hizmetin içerisinde kabul edilir. Her bir faktörü eksiksiz tamamlamanız durumunda otele olan talep artabilir.

Bu hizmetler arasına havuz bakımı ve havuz aydınlatması da önemli bir yere sahiptir. Havuz bakımı için, havuz pompası, filtre, tuz jeneratörü ve havuz kimyasalları kullanılarak havuz hizmete sunulur. Bu hizmet insan sağlığı açısından önemli bir süreçtir ve yapılması gerekir.

Havuz bakım ekipmanlarının yanı sıra havuzlarda kullanılan aydınlatma sistemi de havuzu görsel olarak da çekici hale getirmektedir. Havuz içi aydınlatma, insanların görsel zevklerini tatmin etmek için kullanılan malzemelerin tamamıdır. İnsanlar zevklerine ve yaşamlarına hitap eden işletmelerde tatil yaparak dinlenmek istiyor. Bu taleplerinin karşılanması için havuz bakımına gereken önem havuz görüntüsüne de verilmelidir.

Gece yüzmek isteyen insanlar için, havuz içi aydınlatma sistemi güzel bir alternatif olabilir.

Havuz içi aydınlatmayı tercih eden insanlar sadece işletme sahipleri değildir. Kendi kişisel havuzunu renklendirmek, ambiyansını değiştirmek isteyenler de yine havuz içi aydınlatma sistemini kullanır. Bu sayede havuzlar daha cazip mekanlar haline gelir. İnsanların göz zevklerine hitap eder ve psikolojik olarak rahatlama hissi verebilir.

Havuz İçi Aydınlatma Neden Gereklidir?

Havuz içi aydınlatma sistemi ile havuzun aydınlatılması sağlanır. Özellikle gece havuzda yüzerken su üzerinde oluşan yansımaları azaltır ve daha net bir görüntü olmasını sağlar. Bunun yanı sıra havuz içi aydınlatmanın kişisel zevk dışında, bazı durumlarda gerekliliğinin olması da söz konusudur.

Derin olan havuzlarda her ne kadar su berrak olsa da görüntü olarak tam netlik elde edilemeyebiliyor. Bu sorunun yaşanmaması için havuza yerleştirilen aydınlatma sistemi ile görüntü kalitesi yükseltilir. Özellikle olimpik havuz malzemeleri ekipmanlarından biri olan havuz içi aydınlatma sistemleri sayesinde, yüzücülerin hareketlerinin daha net bir şekilde görülmesi sağlanır.

Bu bilgilerden hareketle havuz içi aydınlatma için şunu söyleyebiliriz. Havuzların görüntü olarak daha estetik görünmesine katkı sağlayabilmesinin yanı sıra gerekli bir sistemdir. Özellikle güvenlik açısından yapılması gerekir.

Havuz İçi Aydınlatma Sistemi ile Gece Yüzmenin Keyfi Başka!

Aydınlatması olmayan havuzların kullanımı, gündüz ile sınırlı kalır. Ancak havuz içi aydınlatma sistemine sahip havuzlarda gece olduğunda da yüzme eylemini gerçekleştirilebilir. Bu durum sizi havuz içi aydınlatması olmayan otellerden daha ileri taşır. Çünkü insanların tatil yapmaktaki amacı biraz da budur. Keyiflerine göre vakit geçirmek, zevklerine hitap edeni yapmak. Bu talebin karşılanması gerekir. Gece yüzme deneyimini yaşamak isteyenlerin bu isteklerinin de karşılanması gerekir. Bu nedenle özellikle işletmelerde havuz içi aydınlatma sistemi daha yoğun bir şekilde uygulanır.

Görüntü olarak ise havuz içi aydınlatma sistemi olanlar olmayanlara göre aha hoş bir görüntüye sahip olur.

Havuz İçi Aydınlatma Sistemi Havuz İçine Uygun Yerleştirilmeli!

Havuz içi aydınlatma sistemi estetik ve güvenlik açısından gerekli bir uygulama olduğunu belirtmiştir. Havuz içi aydınlatması olan havuzlar, olmayanlara göre daha fazla talep edilir ve insanlara farklı avantajlar sağlar.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise tercih edilecek aydınlatma türü ve havuz içerisindeki konumudur. Aydınlatma sistemleri, havuz içerisinde enlemesine ya da boylamasına olacak şekilde yerleştirilebilir. Aydınlatma sisteminin yüzenlere engel olmaması gerekir. Ayrıca tek bir güç kaynağı görüntüsünü kırmak için projektör kullanılabilir. Bu sayede ışık dağılımı sağlanır.

Havuz İçi Aydınlatma Çeşitleri

Havuz içi aydınlatma çeşitleri 2 adettir. Bunlar, kuru ve ıslak oyuk uygulamalarıdır. Islak oyuklar için havuz duvarında gömme alanları açılır ve ıslak oyuklar uygulanır. Açılan oyuklara aydınlatma armatürleri yerleştirilir. Kuyu oyuk aydınlatmada armatürler, su çeken deliğin altına uygulanır. Kuru oyuk sisteminin ıslak oyuk sistemine göre bazı avantajları bulunur.

Kuru oyuk uygulaması, ıslak oyuk uygulamasına göre daha pratik şekilde kurulumu sağlanır. Kuru oyuk uygulaması ile yerleştirilen armatürlerin ayarları daha kolay bir şekilde değiştirilebilir. Kuru oyuk aydınlatma sistemlerinin bakımı daha kolaydır. Bir diğer avantaj ise kuru oyuk uygulamasında tüm modern lambalar için uygundur.

Havuz İçi Aydınlatma Armatürleri

Havuz içi aydınlatmalar, havuzların görünüşünü ve güvenliğini daha iyi hale getirmek için kullanılan sistemdir. Havuza uygulanan iç aydınlatmalar sayesinde havuz daha cazip hale gelir, ortamın havası değişir. Bu sayede havuz daha aydınlık bir görüntü kazanır.

Peki havuz içi aydınlatma armatürleri nelerdir?

Havuz içi aydınlatma armatürleri, akkor lamba, halojen ve LED olarak ışıklar gruplara ayrılır.

Akkor Lamba

Akkor lamba, havuz içi aydınlatma armatürleri arasında en ucuz olan aydınlatma seçeneğidir. Evlerde bulunan ampullerin ışıtma gücüyle aynı işleve sahiptir. Akkor lambadan çıkan ışık rengi genellikle sarımtıraktır. Bu nedenle havuz içerisinde yayılan ışık tam olarak beklentiyi karşılamayabilir. Akkor lambaların 1 sene içerisinde en az 2 kez değiştirilmesi gerekebilir. Bu da maliyet olarak sizi zora sokabilir.

                Halojen Havuz Lambaları

Havuz aydınlatmada kullanılan armatürlerden bir diğeri de halojen havuz lambalarıdır. Halojen havuz lambaları, akkor lambalara göre daha dayanıklı ve daha uzun ömürlüdür. Enerji kullanımı açısından da %20 oranda enerji tasarrufu sağlar.

Halojen lambalar, daha fazla ışık üreten lambalardır. Ampulün içinde bulunan halojen gazı sayesinde bu mümkündür. Halojen lambalar, akkor lambaların fiyatlarına göre daha pahalı gelebilir ancak hem dayanıklılık hem de güç tasarrufu sayesinde daha fazla tercih edilen bir lamba çeşididir.

                LED Aydınlatma

LED aydınlatma armatürleri her havuz çeşidi için kullanılabilecek bir aydınlatma sistemidir. LED aydınlatma sistemi özellikle akkor lambalara kıyasla daha küçük ancak aydınlatma etkisi daha büyüktür. LED ışıklarının parlak bir yapısı vardır. Bu sayede havuz içerisinde yeterli ışığın sağlanmasına yardımcı olurlar.

LED ışıklar, diğer lambalara göre daha uzun ömürlüdür. Eğer ki ampul değişimi yapılması gerekiyorsa havuz aydınlatmasına destek verebilir ve size zaman kazandırır. LED ışıkların diğer lambalara göre pek çok avantajı bulunur. Bu avantajlardan biri de maliyet açısından daha düşük olmalarıdır. Ayrıca çoklu renk alternatifleri de bulunur.

Ayrıca LED ışıklarının garantisi de bulunur. LED ışıkları 2 yıl garantilidir. Enerji tasarrufunun en fazla olduğu aydınlatma armatürüdür. %80 oranında elektrik tasarrufu yapmanıza katkı sağlar.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR