Spa Ürünleri

Spanın Ortaya Çıkışı

Spa, günümüzde lüks bir sağlık ritüeli olarak görülse de tarihçesi çok uzun yıllara kadar dayanır. İlk spa uygulaması, Antik Roma’ya kadar uzanır. Kelime anlamı olarak spa, sudan gelen sağlık anlamına gelir. Spa ile ilgili olarak bakım ve tedavi uygulaması olduğunu söyleyebiliriz. Spa uygulanırken destek olarak bazı ürünler de kullanılır. Aromatik yağlar, şifalı bitkiler, doğal taşlar ve masaj teknikleri ile spa işlemi desteklenerek zenginleştirilir.

Spa uygulaması, insana huzur veren ve dinlendiren bir uygulamadır. Banyo bakım ürünü olarak nitelendirilen spa günümüzün trend uygulamalarından biridir. Özel açılan spa merkezleri ya da otellerde bulunan spa bakımlar mevcuttur.

Doğal bir uygulama olduğu içi insanlar tarafından tercih edilir. Günümüzde havuz malzemeleri kadar ilgi gören bir uygulamadır. 

Spa Uygulamasında Kullanılan Masaj Teknikleri

 Spa, kapsadığı ürünler ve teknikler sayesinde farklı şekilde uygulanabilir. Sıcak su, masaj, doğal taşlar ve bitkiler, terapi yöntemleri vücuda uygulanarak vücut rahatlatılmaya çalışılır. Spa uygulaması esasında doğal bir tekniktir. Son zamanlarda bu denli spaya olan talebin artmasının temel sebeplerinden biri de budur.

Doğal ve tamamen katkısız bir uygulama olduğu için insanlar tarafından tercih edilir. Kimyasallardan bıkan insanlar artık doğaya doğallığa yöneliyor. İçerisinde bilinmeyen kimyasalları vücuduna uygulamak istemeyen insanların en uğrak yeri spa merkezleridir. Havuz kimyasalları, bu yönelişin sebeplerinden biridir. 

Spa hizmetleri, gün geçtikçe moda olmakta ve spaya olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Ancak spa teknikleri usta kişilerce uygulanmalı ve kullanılan katıksız, doğal ürün olmalıdır.

Spada Kullanılan Rahatlama Teknikleri:

Spada kullanılan rahatlama teknikleri; afüzyon duşu, aromaterapi masajı, buhar banyosu, hidroterapi olarak sıralanabilir.

                Afüzyon Duşu:

Her spa merkezinde uygulanan ve en yaygın olan rahatlama tekniklerinden biridir. Afüzyon duşu, tuzlu deniz suyunun vücuda püskürtülmesi ile uygulanır. Uygulanan tuzlu deniz suyu duş yardımıyla püskürtülür. Afüzyon duşu sonrasında, vücuttaki kan dolaşımını dengeler ve akışını düzenler. Ayrıca zihnen rahatlama ve dinginlik hissi sağlar.

Afüzyon duşu esnasında sadece spa külotu kullanılmalı ve vücudun geri kalan kısımları açık olmalıdır.

                Aromaterapi Masajı:

Aromaterapi masajının temelinde bitkisel yağlar vardır. Bitki özü içeren ve güzel kokusu olan yağlar masaj tekniği ile vücuda uygulanır. Aromaterapi masajından sonra vücutta bulunan yorgunluk hissi yerini rahatlama hissine bırakır.

Aromaterapi masajı yapılırken sadece spa sütyeni ve spa külotu olmalıdır.

                Buhar Banyosu:

Buhar banyosu, yaygın olarak yapılan spa uygulamalarından biridir. Adından da anlaşılacağı gibi sıcak su buharı ile vücudun rahatlaması sağlanır. Buharı verilen suyu sıcaklığı yaklaşık 45 derece olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Buhar banyosunda sonra, kaslar gevşer ve vücut yorgunluğu yerini rahatlama alır. Ayrıca zihinsel olarak da rahatlatır. Buhar banyosunun vücutta bulunan gözenekler üzerinde de giderici etkisi bulunur. Buhar sayesinde gevşeyen gözenekler, kirlerden arınır ve temizlenir.

                Hidroterapi:

Spada uygulanan rahatlama tekniklerinden biri de hidroterapidir. Hidroterapi, su temelli bir uygulamadır. Hidroterapi yönteminde deniz suyu, termal suyuyla ya da normal su ile karıştırılır. Karıştırılan su içilebilir ya da hazırlanan suyla yıkanılabilir. Soluma yolu ile de uygulanabilir.

Hidroterapinin vücuda sağladığı katkılar, diğer tüm spa tekniklerinde olduğu gibi rahatlama hissidir. Kas ve iskelet sistemi üzerinde rahatlatıcı bir hisse sahiptir. Hem fiziksel olarak hem de zihnen insanı sakinleştiren ve yorgunluğunu geride bırakan bir etkisi vardır.

Spanın Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Spa kullanım yöntemi olarak, doğal içerikleri barındıran bir rahatlama, terapi uygulamasıdır. Bu sayede insanlar kimyasal içerikli maddeler kullanmadan doğal yollarla rahatlamanın, dinginleşmenin keyfini çıkartabilir.

Spa uygulaması içerisinde farklı ürünlerin kullanıldığı rahatlama teknikleri vardır. Bu teknikler sayesinde, vücudun ihtiyaç duyduğu rahatlama uygulaması yapılır ve yorgunluk hissi geride kalır. Sadece fiziki açıdan etkileri yoktur. Spa uygulaması, aynı zamanda zihnen rahatlamaya da yardımcı olabilen bir terapi yöntemidir.

Doğal ve ulaşılabilir olması insanlar açısından spaya olan talebi arttırır. Spa merkezlerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Yaşam standartını yükseltmek, hayatın yorucu temposundan biraz uzaklaşmak isteyenler, spa salonlarına giderek olumsuz hislerinden, olumsuz düşüncelerinden arınmış bir şekilde yenileniyor.

Peki spanın insana sağladığı ne gibi faydalar bulunur?

Spanın insana sağladığı faydalar saymakla bitmez. Ancak yine de genel olarak spanın faydalarını toplayacak olursak, ilk olarak kan dolaşımı üzerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Spa masaj ve terapi teknikleri uygulanan vücuttaki kaslar kasılmaları bırakıp gevşemeye başlar. Bu sayede spa uygulamasından sonra kan dolaşımında düzelmeler olduğu söylenebilir.

Spanın insan vücudunda detoks etkisi vardır. Toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve daha sağlıklı bir hale getirir.

Sindirim sistemi üzerinde düzenleyici bir etkisi bulunur. Bu sayede insanlar yediklerini sindirme konusunda problem yaşamaz ve kolayca sindirilmesi sağlanır.

Romatizması olan insanların spa merkezlerine gitmesi önerilir. Spa uygulamaları romatizma hastalığına iyi gelir ve tedavi için alternatif olarak kullanılabilir.

Kasların gevşemesinde önemli rol oynar. Özellikle kas gevşemesine ihtiyaç duyan insanlar için spada uygulanan masaj teknikleri sayesinde kas gevşemeleri sağlanır. Masajlar, kasları gevşetir. Sporla ilgilenen ya da beden gerektiren işle meşgul olan insanlarda oluşan spazmların giderilmesine yardımcı olur. s

Spa uygulamalarında, doğal ve bitkisel içerikli malzemeler kullanıldığı için vücudun daha zinde olmasına katkı sağlar. Ayrıca kaybolan enerjiyi vücuda geri kazandırır.

Zihinsel olarak insanı rahatlatır, vücutta biriken yorgunluğun atılmasına yardımcı olur. Gerginlik hissini azaltır, sinir ve strese bağlı uyku bozukluklarının giderilmesini sağlar.

Spa Ürünleri

Spa ürünleri, bakım - masaj ürünleri ve tekstil ürünleri olarak iki alt kategoride incelenebilir.

Spa, içerisinde farklı rahatlama teknikleri bulunan bakım ve terapi uygulamasıdır. Bu açıdan zengin bir ürün havuzu vardır. Her teknik için kullanılan malzeme farklı bir amaca hizmet eder. Spayı diğer bakım merkezlerinden ayıran en önemli özellik doğal temelli olmasıdır. Bitkisel ve doğal ürünlerin kullanılması, spayı daha cazip kılar. Jakuzi ürünleri de bir diğer rahatlama yeridir. 

                Spa Tekstil Ürünleri:

Spada kullanılan tekstil ürünleri; köpük torbası, kese, peştamal, sabunlama lifi, tek kullanımlık iç çamaşırı, masaj yatak örtüsü, kaymaz terlikler, tek kullanımlık göz torbaları, luar bitki keseleridir.

                 Spa Masaj Yağları:

Masaj yağları, masaj losyonları, masaj bitki keseleri olarak gruplandırılabilir. Masaj yağları da kendi arasında alt gruba ayrılır. Bunlar; tek aromalı yağlar, çok aromalı ağlar, özel karışım yağlar, parfüm bazlı masaj yağlarıdır.

Spada Nasıl Giyilir?

Spa uygulaması bölgesel olmayan genel olarak tüm vücudu etkileyen bir bakım ritüelidir. Bu nedenle spaya gidildiğinde ne giyilmesi gerektiği dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur. Vücudun her bir yerine aynı oranda etki edebilmesi için özellikle kıyafet noktasında seçici davranılmalıdır.

Spada tercih edilebilecek kıyafetler şöyle sıralanabilir; peştamal, kimono, spa sütyeni, tek kullanımlık sütyen, tek kullanımlık terlik, tela terlik ve tek kullanımlık havlulardır.

Spa uygulaması yapılırken özellikle vücutta çok fazla kıyafet olmamalıdır. Kıyafet yoğunluğu, spa uygulamasının etkisini azaltabilir, teması zorlaştırabilir ve istenilen etkinin alınmasını engeller.

Bu nedenle spada kullanılan kıyafetlerin kuması da bu durum göz önünde bulundurularak özenle hazırlanır. Kullanılan kıyafetlerin kumaşı, hijyenik olması ve tek kullanımlık olması gerekir. böylelikle spa uygulaması başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR