CLK KR30
7.951,52 TL KDV Dahil
CLK KR51
8.317,36 TL KDV Dahil
CLK KR55
9.399,97 TL KDV Dahil
CLK KR12
7.951,52 TL KDV Dahil
CLK KR32
11.574,87 TL KDV Dahil
CLK KR01
10.124,18 TL KDV Dahil
CLK KR20
23.150,49 TL KDV Dahil
CLK KR23
9.399,97 TL KDV Dahil
CLK HMM001
50.305,87 TL KDV Dahil

Türk Hamamı Malzemeleri

Türk hamamları Türk kültüründe yer alan oldukça önemli bir yere Türk gelenekleri içerinde sahip olan bir kültürdür. Türk hamamları hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilen ayrıca turizm üzeninde oldukça etkili olan alanlardır diyebiliriz. Türk hamamları ülkemiz içerisinde hemen hemen her ilde yer alıyor olabilir.

Türk hamamları sadece ülkemiz içerisinde değil farklı ülkelerde de oluşturulmaya başlamış olan Türk kültürünü yansıtan alanlar olarak biliniyor diyebiliriz. Türk hamamları özellikle Avrupa ülkeleri içeresinde Türk banyosu olarak anılan ve tercih edilen yerlerdir. Bu anlamda ülkemiz içerisinde yaşamayan insanlar tarafından da Türk hamamlarının sevilerek tercih edildiğini kolaylıkla söylemek mümkün olabilir.

Türk hamamı içerisinde tercih edilen malzemeler hem inşa hem de aksesuar olarak kullanılabilecek malzemelerdir Hamam kurnaları Osmanlı musluklar hamam taşları hamam kapıları hamam aydınlatmaları hamam mermeri gibi pek çok farklı ürüne sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilediğiniz modelde hamam malzemelerini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Türk Hamamı Nedir? Türk Hamamı Özellikleri Nelerdir?

Hamamlar tarihleri çok eskilere dayanan temizlenmek için kullanılan alanların genellikle geniş bir alan içerisine oluşturulurlar ve hamamlar için toplu olarak kullanımlar yaygındır. Grup şekli içerisinde hamamlarda bulunulabilmesi mümkündür.

Hamamların kullanım amacı yıkanmak rahatlamak, kasların rahatlamasını sağlamak, vücut i.in iyi bir temizlenme sağlamak olabilir. Türk hamamları içerisinde insanlar hem temizlenir hem eğlenebilir isterseler çoğu hamam içerisinde masaj imkânı da sunulur.

Türk hamamları genellikle doğal su kaynakları üzerine kurulumu üzerin yapılır. Suni kaynakların üzerine bu yapıların kurulduğunu da görmek mümkün

Özellikle doğal su kaynakları üzerine kurulmuş olan Türk hamamları oldukça büyük bir ilgi çekebilir.

Doğal su kaynakları üzerine kurulmuş hamamlar genellikle kaplıcalı olan hamam yapılarıdır ve sağlık için kullanılmaları da oldukça yaygındır denilebilir. Bu hamamların içerisinde sıcak su ve soğuk su havuzları, aromatik köpükler, kil, yosun, farklı doğal çamur çeşitleri gibi, doğal bitki yağı ile masaj yapılma imkanları gibi pek çok farklı ve insan sağlığına faydalı olabilecek seçenek bulundururken hem stres seviyesini düşürmeye hem de fiziksel olarak sağlığın korunmasına ve cildin güzelleşmesin kakı sağlayabilecek olan alanlardır

Hamamın sağlık üzerinde olan faydaları ise hamamlar için en çok araştırılan konular arasında yer alıyor ve dünya üzerinde tanıtılmış bir kültür olan hamam kültürünün farklı ülkeler içerisinde de tercih ediliyor olmasının en önemli nedenlerinden biri ise hamamın kişiye sağladığı düşünülen pek çok faydadan kaynaklı olabilir.

Hamamın Faydaları Nelerdir?

Lenf sisteminin temizlenmesine yardımcı olan hamamlar cildin doğal parlaklığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda cildin nemlenmesine de yardımcı olabilir.

Vücuttaki toksinlerden ve vücuttaki bakterilerden hamam sayesinde kurtulmanız mümkün olabilir.

Hamam içerisinde kaslarınız üzerinde oluşan stres ve gerginlik miktarı azaları buna bağlı olarak hamamlar zihinsel olarak da gevşemeyi kolaylaştıran alanlardır. Buna bağlı olarak düzenli olarak hamama giden insanların daha kaliteli bir uyku çektiğini de söylemek mümkün olabilir.

Kan dolaşımının hızlanması üzerinde etkilidir bu neden ile kan dolaşımını hızlandırarak metabolizma üzerinde de faydasının görünmesi mümkün olabilen Türk hamamları forma daha hızlı girebilmek için de tercih edilen alanlar arasında bulunuyor diyebiliriz.

Solunum yolu rahatsızlıkları üzerinde hamamların kullanımının olumlu bir etkisi olabileceği de hamam faydaları arasında söylenilebilen faydalar arasında yer alıyor.

Hamam içerisinde bulunan buhar alanları sayesinde yağ yakımı kolaylaşıyor buna bağlı olarak kas yapısının daha hızlı bir şekilde ortaya çıkması sağlanılabiliyor.

Ayrıca kanser ve enfeksiyon hastalıklarına karşı kullanılabilen terapiler arasında yer alan buhar banyoları kabinleri de hamamlar içerisinde yer alabiliyor.

Hamamlar kişinin rahatlamasını ve eğlenmesini sağlarken sağlığa olan pek çok faydası ile dikkat çeken ve sevilen alanlar arasında bulunuyor. Hamamlar içerisinde bu faydalardan yararlanabilmek için yapının kaliteli olarak oluşturulması hamam malzemeleri için kaliteli malzemeler seçilmesi, doğru bir havalandırma sistemi uygulanması, hamam temizliğinin dikkatli olarak yapılmasına özen gösterilmesi gerektiğini söylemek mümkün olabilir. Hamamlar içerisinde en önemli durumlar arasında yer alan durumlardan biri olabilir. Pek çok kişinin kullandığı genel olarak halka açık olarak hizmet veren hamamların içerisindeki düzen ve hijyen sağlanmadığı zaman sağlık açısından fayda yerine zarar da sağlaması mümkün olabiliyor. Bu yüzden hamam temizliği konusunda oldukça dikkatli olunması gerekir diyebiliriz.

Hamamı Kimler Kullanmamalı? Hamama Girerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Deride herhangi bir tahriş oluşmaması için takı aksesuar vb. çeşitteki ürünleri hamamlarda bulunan soyunma odaları içerisinde bırakmak ve üstte taşımamak gerekir.

Eğer lens kullanıyorsanız sıcaklık nedeni ile lenslerde oluşabilecek durumlara karşı lenslerin çıkartılması önerilir.

Hamama tamamen tok bir karın ile girilmemesi önerilir. Yemeklerden 1-2 saat sonra hamama girmek uygun olabilir. Bunun yanında tamamen aç bir şekilde hamama girmek de sağlık üzerinde çeşitli problemlere yol açabilir.

Eğer fiziksel olarak bitkin hissediyorsanız hamamlar içerisinde kötü etkilenebilirsiniz. Bu neden ile bitkin hissettiğiniz durumlarda hamama girmekten kaçınmanız da önerilen durumlar arasında yer alır.

Kan akışı üzerinde etkisi olan alkol kullanımı hamam seansı sırasında önerilmeyen bir durumdur. Hamama girmeden önce veya hamam içerisinde alkol kullanımı uygun olmayabilir.

Solunum güçlüğü veya kalp rahatsızlığı gibi sorunlara sahip olan insanların hamam kullanması önerilen bir durum değildir.

Türk hamamları yapı olarak içerisinde genellikle 3 farklı bölüm barındırır diyebiliriz.

Türk hamamı içerisinde hangi bölümler yer alır?

  1. Soyunma Alanları
  2.  Yıkanma alanları (2 farklı bölümden oluşabilir bunlar: Hamam alanı, soğukluk Alanı)
  3. Isıtma yeri (Külhan)

Soyunma alanları: kişilerin Eşyalarının güvenli bir biçimde muhafaza edilebileceği alanlardır. Genellikle günümüzde kilitlenebilir dolaplara sahip kişisel eşyaların bırakılmasına uyun olabilen alanlardır diyebiliriz.

Yıkanma Yerleri: Soğukluk alanından yıkanma yerlerine geçilir Yıkanma adı verilen alanların hamam kısmı olarak da anıldığı bilinir. Burada tek tek yıkanma alanları haricinde göbek taşı denilen geniş bir alanda vardır göbek taşının özelliği daima soğuk olması olabilir. Yıkanma alanı içerisi genellikle kültürel şekiller içeren alanlardır denilebilir. Yapı ve tasarımı ile dikkat çeken bu alanlar genellikle mermerden inşa edilen yerlerdir.

Külhan: Hamamın altında yer alan zemin ve duvar ısınması için kullanılan ısıtma alanı olarak görülür.

Türk hamamı yapıları günümüz içerisinde sadece geniş alanlara değil küçük alanlara da inşası sağlanılabilen alanlar olarak görülüyor diyebiliriz.

Bu alanlar site içlerinde spor salonlarında masaj salonlarında hatta bazen özel ev iç tasarımlarında yer alabiliyor. Ayrıca hamam tipi banyoların ev tasarımı içerisinde dizayn edilmesi de son zamanlarda oldukça popüler olan seçenekler arasında yer alıyor.

Havuzsepeti.com.tr Adresi üzerinden hamam yapımından hamam iç aksesuarları için kullanılabilecek pek çok malzemeye ulaşmanız hem kolay hem de hızlı bir şekilde mümkün olabilir.

Hamam Malzemeleri Fiyatları

Hamam malzemeleri arasında gerekli olan malzemelere sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz bu malzemeleri en cazip fiyatlarla satın alabilir gerek inşa gerek ise dekorasyon için hamam tasarımı için kullanabilirsiniz. Çeşitli alışveriş fırsatlarını kaçırmayın.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR