Havuz Elektrik Panoları

Havuz elektrik panoları, havuz malzemeleri kayegorisinde yer alır. Havuzlarda meydana gelen köklü değişimler, havuz elektrik panolarına duyulan ihtiyacın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Havuz elektrik panolarına geçmeden önce kısaca havuzlarda meydana gelen değişimlerden bahsedelim.

Son zamanlarda tatil kültürünün oturmaya başlaması ile birlikte insanların tatil için otelleri tercih etmeye başlaması, otellerde vizyon değişikliğine gitmesine neden oldu. Tatil için gelen insanlara daha çekici, daha cazip görünmek için otellerde verilen hizmet daha kaliteli hale getirilmeye başlandı.

Bu kaliteli hizmetler arasında havuz bakımı ve görüntüsü de önemli bir yere sahiptir. Havuz bakımı insan sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Bakımı tam yapılan bir havuzdan hastalık bulaşma olasılığı çok çok düşüktür. Bu nedenle insanların tercihini etkileyen ilk faktör havuzun hijyenik olup olmaması durumudur.

Havuzla ilgili ikinci faktör ise havuzun görünüşüdür. Havuzda var olan aydınlatma sistemi, elektrik panoları, havuz içi kenar ekipmanları havuzun görüntüsü üzerine etkisi olan unsurlardır. Saydığımız bu unsurları kaliteli ve zevkli bir şekilde tasarlanan havuz diğerlerine göre daha fazla göze hitap eder.

Özellikle havuz içi aydınlatma işlemi, havuzun ambiyansını baştan aşağı değiştiren bir işlemdir. Havuz içi aydınlatma sistemleri sayesinde havuz, estetik bir görünüm kazanır. Ayrıca daha güvenli bir ortam haline gelir. Suda oluşan yansımaları engeller ve suyun görüntüsünü daha da netleştirir.

Bu işlem sadece otellerin havuzları için geçerli değildir. Olimpik havuzlar, halka açık havuzlar, spor kompleksleri gibi havuzlarda da bakım ve aydınlatma işlemleri uygulanmaktadır.

Havuza olan bu ilgi, havuz panolarının mecburiyetini de beraberinde getirmiştir. Havuz içi – dışı aydınlatma sistemlerinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte havuz panolarına duyulan ihtiyaç artmıştır. Bu nedenle aydınlatma sistemi olan havuzların harcadığı enerjiye uygun havuz panosunu seçmesi gerekir.

Havuz Elektrik Panolarında Kaçak Akım Rölesine İhtiyaç Var Mıdır?

Kaçak akım rölesine her havuz için ihtiyaç duyulmayabilir. Ancak havuzlarda gerekli tedbirlerin alınması gerekir. Sonuçta havuzlar, ortak kullanım alanlarından biri. İhmalkâr davranılan her durum insanların sağlığını kaybetmesine sebep olabilir. İşi riske atmak gereksiz bir düşünce olur. Bu nedenle havuzun belli bölgelerinde topraklama işleminin yapılması gerekir. Özellikle havuz merdivenlerine topraklanma işleminin yapılması tavsiye edilir. Ayrıca elektrik ekipmanlarının tamamının bulunduğu havuz makine odasına da topraklama işlemi yapılmalıdır.

Kaçak Akım Rölesi Neden Önemlidir?

Su iyi bir iletkendir. Özelikle aydınlatma çalışmalarının sıkça uygulandığı havuzlarda bu duruma daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Küçük bir yerden sızan akım bile havuza giren insanların sağlığından olmasına neden olabilir. Özellikle elektrik ve suyun bu denli yakın olduğu bir durumda kaçak akım rölesine duyulan ihtiyaç göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Kaçak akım rölesi sayesinde elektrik akımı fark edilir ve akımın gücünün fazlalaşmasına bağlı olarak akımı devre dışı bırakır. Bu nedenle havuzda kullanılan elektrik malzemelerinin özenle ve kaliteli seçilmesi gerekir.

Kaçak akım rölesi tam olarak şu işlemi yapar; elektrik kaynaklı bir sızıntı varsa bunu topraklama yardımıyla etkisiz hale getirmeye çalışır. Topraklama olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda elektrik gücünü keser ve büyük hasarlar yaşanmasına neden olur.

Kaçak akım rölesi sayesinde havuz elektrik panoları düzenli ve sıkıntısız bir şekilde çalışır. Havuz elektrik panoları havuzda bulunan aydınlanmaların kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Elektrik panoları sayesinde havuzda bulunan lambaların ayaları değiştirilebilir, açılıp kapatılabilir.

Dikkat!

Eğer havuzunuza aydınlatma sistemi kurdurduysanız ya da kurdurmayı düşünüyorsanız ek kablo olmamasına dikkat etmeye çalışın. Çünkü havuz içi aydınlatma sistemi kurulurken lambaların bağlı olduğu kablolarda ek olması sızıntı durumunda büyük felaketlerin yaşanmasına neden olabilir.

Bu nedenle mümkün oldukça aydınlatma sistemini kurarken kablolarda ek olmamasına, bir bütün olarak kurmasına dikkat edin. Eğer ki ek yapmanız gereken bir durumda kaldıysanız, mümkün olduğunca ek yapılan yeri, kablo muffu ve eriyen bantla sarın ve düzgün bir şekilde izolasyon işlemini gerçekleştirin.

Havuz Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Havuz içi aydınlatma sistemi, havuz elektrik tesisatının yapılmasını zorunlu kılar. Havuz elektrik tesisatı mümkün mertebe havuz projesine eklenerek uygulanması tavsiye edilir. Havuzla ilgili olan her elektrik gerektiren işlem için bir tesisata ihtiyaç vardır. Sağlam ve planlı yapılan bir tesisat çalışması, en az riskle havuz kullanımını sağlar. Bu nedenle havuzda elektrik tesisatı kurulurken planlı ve dikkatli olunmalı, tüm ihtimaller düşünülerek proje hazırlanmalıdır.

Havuz içi aydınlatma sistemleri de tesisat gerektiren bir işlemdir. Havuz içi aydınlatma sisteminin olduğu havuzlarda havuz elektrik panosu ve tesisatı mevcuttur. Havuzda elektrik tesisatı yapılırken, elektrik kablolarını olabildiğinde havuzdan uzak tutmaya çalışın. Havuz içerisinden kablo geçmesine dikkat edin. En ufak bir sızıntı da tüm havuz suyu akıma karışabilir.

Elektrik Tesisatı Havuzlar İçin Ne Kadar Önemli?

Havuzlarda bulunan elektrik tesisatlarının sağlam bir şekilde yapılması hayati önem taşır. Aydınlatma sistemi havuzun daha estetik, daha cezbedici görünmesine katkı sağlar. Ayrıca suyun içinin daha net görünmesine yardımcı olur. Havuzda aydınlatma sisteminin olması güvenlik açısından da önemlidir.

Havuzda aydınlatma sisteminin kurulması için önce havuz için tesisat planı yapılması gerekir. Havuzda bulunan elektrikli sistemler, tesisat sonrasında çalışmaya başlar. Ancak özellikle havuz tesisatı öyle basite alınabilecek bir durum değildir. Önceden planlanması ve tüm ihtimaller göz önünde bulundurularak tesisata başlanmalıdır.

Su ve elektriğin yan yana olması, risk barındıran bir durumdur ancak düzgün ve planlı yapılan tesisat işlemleri bu riski en aza indirir hatta ortadan kaldırır. Havuz içi ve havuz dışı tesisat sisteminin düzenli bir şekilde yapılması gerekir.

Ayrıca kurulan tesisatın sudan olabildiğince uzak bir alanda kurulması gerekir. Kurulan tesisata bağlı olarak havuz elektrik panoları yerleştirilir. Böylelikle havuzda bulunan aydınlatma sistemi çalışmaya başlar.

Havuz Elektrik Tesisatı Kurulurken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Havuza yapılan aydınlatma sistemi dikkat gerektiren bir işlemdir. Dikkat edilmediği taktirde elektrik akımı suya geçer ve bu da o an havuzda bulunanları büyük zarara uğratabilir. Bu nedenle havuza elektrik tesisatı çekilirken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Havuza elektrik tesisatı, havuzun mimari kısmı bittikten sonra uygulanmaya başlanır. Tesisat işlemi bittikten sonra iki unsur test edilmelidir. Bunlar; su içi akım varlığı, kablo kaçak varlığı. Her ikisi için de kaçak durumunun olmaması gerekir. Akım ve kaçak durumlarına rastlanması durumunda kablolar tekrar kontrol edilerek test işlemi tekrarlanmalıdır.

Tesisat tekrar gözden geçirildikten sonra test işlemi olumlu sonuçlandıysa havuz kullanıma hazır demektir.

Tesisat işleminin kusursuz ve en az riskle bitirilmesi için, usta kişilerle çalışmakta fayda vardır. Tesisatı yapacak tecrübeli ve bilgili olmasına dikkat edin. Eğer tesisat uygun bir şekilde yapılmamışsa olanı bozdurup tekrar yaptırın. Unutmayın en ufak bir kaçak ihtimali telafisi olamayacak zararlar verebilir.

Tesisatın kontrollerini düzenli olarak belli aralıklarla yaptırmaya dikkat edin. Önlem amaçlı yapılan kontroller, oluşabilecek risklerin daha önceden belirlenmesine yardımcı olur. Elektrik panosu, bağlantılar, kablolar, armatürler tek tek kontrol edilmeli ve sorun olmadığına emin olunmalıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR