Havuz Kaplama Malzemeleri

Havuz malzemeleri kategorisinde bulunan ekipmanlardan biri dr havuz kaplama malzemeleridir. Havuz kaplama yöntemi, havuzların iç kısmını kaplama malzemeleri kullanılarak kaplama işleminin yapılmasına verilen isimdir. Havuz kaplama malzemeleri ile havuzunuza yeni bir hava katabilir ve görüntü olarak etkileyiciliğini arttırabilirsiniz. 

Havuz kaplama malzemeleri sadece görüntü açısından değil yalıtım açısından da önemli bir işlemdir. Havuz duvarları suya karşı dayanıklı olmayabilir. Bu dayanıklılığı sağlamak için havuz için kaplama işlemi uygulanabilir. Bu uygulama işlemi sayesinde su sızıntı problemi giderilir ve daha hijyenik bir havuz elde edilebilir. Havuz içi kenar ve ekipmaları ile havuzu daha donanımlı hale getirebilirsiniz. 

Havuz Kaplama Neden Uygulanmalıdır?

Havuz kaplama işleminin uygulanmasını gerektiren pek çok neden bulunur. Bu nedenlerden ilki görünümdür. Özellikle bir otel işletme sahibiyseniz her konuda olduğu gibi havuz dizaynı konusunda da dikkatli ve özenli olmanız gerekir. Zevkli ve göze hitap eden kaplama çeşitleri tatil için geleceklerin fikirlerini etkileyebilir. Kim şık bir görünüme sahip havuzda tatil yapmak istemez ki! Bu nedenle görüntü olarak donanımlı ve doyurucu bir havuz tercihi etkileyebilir.

Havuz kaplama malzemesi seçilirken, estetik açıdan şık ve zevkli kaplama malzemeleri tercih edilmelidir. Ayrıca havuzun şekli ve boyutu da kaplama seçiminde önemli bir faktördür. Havuz boyutuna göre kaplama işlemi yapılabilir.

Havuz kaplamayı gerektiren bir diğer sebep, su sızıntısını engellemektir. Betonarme havuzlarda özellikle su sızıntı durumu yaşanabiliyor. Bu durum havuz duvarının olumsuz etkilenmesine ve havuz kalitesinin düşmesine neden olur. Havuz kaplama uygulaması sayesinde su sızıntısı engellenebilir.

Havuz Kaplama Çeşitleri

Havuz kaplama çeşitleri, havuz içi seramik kaplama, havuz cam mozaik kaplama ve havuz liner kaplama olarak sayılabilir. Her üç kaplama çeşidi de aynı amaca hizmet eder. Aralarında bulunan temel fark ise yapımında kullanılan malzeme ve kalite farkıdır.

Havuz kaplama çeşitleri, havuza uygulanırken alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Yanlış yapılması durumunda havuz duvarına zarar verebilir. Sizi mali açıdan zarara uğratabilir. Havuz kaplama çeşitlerinin havuz türüne, ihtiyacınıza göre alternatifleri çoğaltılabilir.

                Havuz İçi Seramik Kaplama

Havuz içi seramik kaplama, havuz kaplama çeşitlerinden bir tanesidir. Özel mülkiyette bulunan bahçeli evlerin havuzlarında tercih edilir. Bahçesinde havuz bulunan insanların görsel olarak tercih ettiği ve havuzuna uyguladığı havuz içi seramik kaplama şık ve estetik bir görünüme sahiptir.

Seramik kaplama, BTB seramik olarakta bilinir. Seramik kaplama işlemi, görüntü olarak insanları tatmin eder. Şık ve alımlı bir görüntüleri vardır. Havuzunun havasını değiştirmek isteyen alıcıların tercih edebileceği kaplama malzemesidir.

Bahçeli evlerde bulunan havuzların yanı sıra halka açık havuzlarda da tercih edilebilir. Seramik kaplama malzemeler, genel olarak her havuza uyum sağlayabilir ve uygulanabilir. Havuzunun görünüş olarak yetersiz olduğunu düşünenler için iyi bir alternatif olabilir.

Seramik kaplama, model, şekil, renk seçeneği olarak oldukça geniş bir alana sahiptir. Seramik kaplama alacak olanlar için bu durum büyük bir avantajdır.

Havuzlara monte edilen seramik kaplamaların kalınlığı, 3 mm ile 5.5 mm arasında değişebilir.

                Havuz Cam Mozaik Kaplama

Havuza uygulanan kaplama malzemelerinden bir diğeri de havuz cam mozaik kaplama modelidir. Model, renk, boyut olarak zengin bir ürün yelpazesine sahiptir. Havuzunun havasını değiştirmek isteyen, daha şık ve göz alıcı bir hava katmak isteyenler tarafından tercih edilen bir üründür.

Maliyet açısından, seramik kaplama modeline göre daha yüksek maliyetlidir. Maliyetinin yüksek olması tercih edilmesini engellemez. Özellikle otel işletmeleri için en fazla tercih edilen havuz kaplama malzemelerinden bir tanesidir.

                Liner Kaplama

Liner kaplama, havuz içi kaplama uygulaması için kullanılan malzemelerden bir diğeridir. Son zamanlarda özellikle havuzda kullanılan malzemeler arasındadır. Kaplama malzemeleri arasında teknolojinin son ürünü olarak piyasadaki yerini alır.

Liner kaplama malzemesi, özelikle kişisel havuzlarda kullanılabilen ve yoğun olarak tercih edilen bir malzemedir. Havuz kültürü, özel mülkiyetlerde çokça yaygınlaşan bir hal almaya başlıyor. Site havuzları ve villa havuzlarında tercih edilen havuz içi kaplama çeşidi, liner kaplamadır. Halka açık havuzlarda da yine liner kaplama tercih edilebilir.

Liner Kaplama Neden Tercih Edilmeli?

Yukarıda sayılan her bir kaplama çeşidinin farklı özellikleri, farklı nitelikleri bulunu ve bu doğrultuda tercih edilir. Genel olarak havuz içi kaplama işleminin yapılış amacı, görselliğin yanı sıra sağlık ve hijyen için de yapılır.

Liner kaplama, diğer havuz kaplama modellerine göre, insan sağlığı açısından daha güvenli ve hijyeniktir. Bu kadar yoğun ve yaygın bir şekilde tercih edilmesinin sebeplerinden biri de budur. Liner kaplama sayesinde havuzların bakımı ve temizliği, daha kolay ve pratik bir şekilde gerçekleşir. Havuz temizliği, insan sağlığı için dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir konudur.

Toplum kullanım alanları olduğu için enfeksiyon yayılma riski çok yüksektir. Bu riski en aza indirmek hatta ortadan kaldırmak için havuz temizliğine özen göstermek gerekir. Havuz temizlik malzemeleri her zaman yeterli olmayabilir. Havuzda kullanılan malzemelerin kalitesi ve hijyenikliği de önemlidir.

Liner kaplama malzemeleri diğer havuz içi kaplama malzemelerine göre hijyeniktir. Bunun yanı sıra her havuz için uygulanabilir. Renk ve şekil seçenekleri açısından geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Bu kadar kaliteli olmasının yanı sıra mali açıdan da uygundur.

Havuz Kaplama Malzeme Seçimi Neden Önemlidir?

Havuz kaplama malzeme seçimi, daha nitelikli bir havuza sahip olmanız için dikkatle seçmeniz gereken bir malzemedir. Havuz kaplama sistemi, duvarda oluşabilecek su sızıntılarına karşı oluşturulabilecek bir işlemdir. Havuz kaplaması yapılan havuzlar, olmayanlara göre daha uzun ömürlü ve sıkıntısız bir şekilde çalışmaya devam eder. Havuz kaplama malzemesi olmayan havuzlar ise hem sağlık hem de konforludur.

Sağlık ve konfor nitelikleri havuz için önemli olan iki niteliktir. Havuzlar toplu kullanım alanları olduğu temiz ve hijyenik olmak zorundadır. Aksi halde havuz yoluyla bulaşıcı hastalıklar havuza girenlerin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Girilecek havuzda aranması gereken ilk özellik hijyenik olup olmadığıdır. Dolayısıyla sağlık açısından risk taşımayan havuzlar tercih edilmelidir. Havuz kaplama malzemelerinin varlığı ve kalitesi, temizlenmesi ve hijyenik olması açısından önemlidir.

Havuz kaplaması olan havuzlar olmayanlara göre daha kolay temizlenir. Havuz temizlik malzemeleri yardımı ile havuz pratik bir şekilde temizlenerek hijyenik olması sağlanır. Özellikle liner havuz kaplaması olan havuzlarda yosun oluşumu uzun vadeli olarak engellenir ve derz kullanılmasına gerek yoktur. Bu nedenle seçilen havuz kaplama malzemesinin hijyen ve kalite nitelikleri açısından tatmin edici olması gerekir.

Kalitesi yüksek, kaymayan taban seçilen havuzların güvenlik dereceleri diğerlerine göre daha yüksektir. Havuz, sulu bir alan olduğu için kayma riski olağandır. Bu riski en aza indirmek için kaymayan tabana sahip havuz kaplaması seçilmelidir.

Önemli olan diğer sebepte konfordur. Havuz kaplamaların kullanım amacı, hijyen ve güvenliğin yanı sıra konfordur. Seçilen havuz kaplamaları sayesinde havuzun havası değişir, görsel olarak farklı bir zenginlik katar. Tüm havuzlar için bu durum geçerli olsa da özellikle otel işletmelerinde kendini gösteren, görünüş olarak daha alıcı olan havuzlar tercih sebebini etkiler. Görsel doygunluk, yine insanların havuzda aradığı niteliklerden biridir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR