CLK OLP046
26.131,76 TL KDV Dahil
CLK OLP048
125.432,39 TL KDV Dahil
CLK OLP009
26.131,76 TL KDV Dahil
CLK OLP012
21.950,66 TL KDV Dahil
CLK OLP025
22.398,65 TL KDV Dahil
CLK OLP027
29.864,85 TL KDV Dahil
CLK OLP031
78.395,27 TL KDV Dahil
CLK OLP033
85.861,46 TL KDV Dahil
CLK OLP044
548.766,77 TL KDV Dahil

Olimpik Havuz Malzemeleri

Olimpik havuz malzemeleri konusuna geçmeden önce olimpik havuz nedir, olimpik havuz nasıl olmalıdır, diğer havuzlardan ne gibi farkları vardır gibi soruların cevaplanması gerekebilir. Kullanım amacı, kullanılan kişi sayısına göre farklı havuz modelleri bulunmaktadır. Bu havuzların kullanım alanına göre belli başlı ekipmanlarında farklılaşma meydana gelebilir.

Olimpik havuzlar diğer havuzlara göre daha teknik malzemelerin gerektiği bir havuz çeşididir. Bir spor dalı olan yüzme sporunun gerçekleştirildiği alandır. Olimpik havuzların dünyanın her yerinde geçerli olan standartları bulunur. Bu nedenle olimpik havuzlarda kullanılan malzemeler de standart olmalıdır.

Olimpik Havuz Nedir?

Olimpik havuz, belli bir sporsal faaliyet amacı için kullanılan havuzların tamamına olimpik havuz denir. Yüzme sporu, uluslararası standartları bulunan bir spordur. Yüzme sporunda önemli olan iki ana unsur vardır. Bunların ilki yüzme şeklidir diğer ise yüzülecek havuzun yapısıdır.

Yüzme sporunun yapıldığı havuzlar, olimpik havuz olarak adlandırılır. Her olimpik havuzun belli bir standart boyutu vardır. Havuzların uzunluk ve derinlik ölçülerinde belirlenen standart bir ölçü bulunur. Yüzme için olimpiyatlara katılacak sporcular bu havuzlarda antrenman yapar ve bu havuzlarda yarışır.

Olimpik Havuz Çeşitleri

Olimpik havuz çeşitleri, kulvarına göre farklı boyutlarda olabilir.

Uzun kulvar olarak isimlendirilen tam olimpik havuzun ölçüsü (ExBxD) 25 x 50 x 2 m olacak şekilde ayarlanır. Tam olimpik havuz içerisinde 10 kulvar bulunur. Bu kulvarların genişliği 2.5 metredir. Ancak kenarda bulunan kulvarlar kullanılmaz. Yani tam olimpik bir havuzda 28 yüzücü yapışabilir.

Kenardaki kulvarların kullanılmamasının sebebi ise, kenarda oluşabilecek dalgaların yarışçıyı etkilememesi için yarışa dahil edilmez.

Olimpik havuzun su sıcaklığı yaklaşık 25 – 27 dereceleri arasında bir sıcaklığa sahiptir.

Kısa kulvar olarak adlandırılan yarı olimpik havuzun ölçüleri, tam olimpik havuz ölçülerine kıyasla daha kısadır. Yarı olimpik havuz ölçüleri (ExBxD) 12,5 x 25 x 2 metredir. Su sıcaklığı tam olimpik havuz sıcaklığıyla aynıdır. Kısa kulvar havuzlarda kulvar sayısı 5 tanedir.

Olimpik Havuzların Diğer Havuzlardan Ne Gibi Farkları Bulunur?

Olimpik havuzlar, diğer havuzlara göre daha sistematik şekilde hazırlanan belli standartları olan bir havuz çeşididir. Olimpik havuzların ölçüsü, dünyanın her yerinde standarttır ve aynı ölçüler dikkate alınarak mimarisi yapılır. Olimpik havuzlar tam olimpik ve yarı olimpik olarak iki alt kategoriye ayrılır ve bu havuzların ölçüleri de standarttır. Yani boyut açısından diğer havuzlardan farklıdır.

Olimpik havuzların kullanım amacı, diğer havuzlardan ayıran başka bir özelliktir. Olimpik havuzlar genel olarak sporcuların yarışa hazırlanmak için idman yaptığı ve yarıştığı havuzlardır. Olimpik havuzlarda daha resmi ve ciddi bir atmosfer söz konusudur. Olimpik havuzlarda yarışlar düzenlenir, daha resmi sporsal faaliyetler gerçekleşir.

Diğer havuzlar ise daha çok eğlence ve aktivite amaçlı kullanılan havuzlardır. Havuza girenlerin amacı genel olarak serinlemek ya da tatil yapmaktır. Bu havuzlarda resmi olmayan, daha çok keyif ve eğlencenin hakim olduğu bir atmosfer söz konusudur.

Olimpik havuzlarla diğer havuzlar arasında var olan farklardan biri de kullanın kişilerin kimliğidir.

Olimpik havuzu kullanan kişiler, lisanslı sporculardır. Olimpik havuzları genellikle sporcu kimliği olan kişiler kullanır. Kullanan kişi sayısı bu nedenle minimum seviyededir. Diğer havuzları kullanan kişilerin belli bir kimliğe sahip olmaları gerekmez. Halka açık olan havuzlar herkes için kullanılabilir.

Olimpik havuzlarda kullanılan belli başlı malzemeler, diğer havuzlardan farklıdır. Genel olarak bir havuzda bulunan temel malzemelerin yanı sıra olimpik havuzlarda ekstra bulunması gereken bazı malzemeler bulunmalıdır. Gerekli malzemelerin eksikliği durumunda havuzun yarış için uygunluğu tartışılabilir. Olimpik havuzlar daha resmi mekanlar olduğu için malzeme eksikliği göz ardı edilemez.

Uluslararası Bir Niteliğe Sahip Olimpik Havuz Malzemeleri

Havuzlar, temel olarak belli standart malzemeleri olan etkinlik alanlarıdır. Standart bir havuzda olması gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir; havuz pompaları, havuz filtresi, havuz kimyasalları, havuz aydınlatma sistemi, havuz ızgaraları, havuz merdivenleri ve havuz nozulları bir havuzun olmazsa olmaz ekipmanları arasındadır.

Bu temel ekipmanların yanı sıra, olimpik havuzlarda ayrıca olması gereken malzemeler bulunur. Olimpik havuzlar, resmi bir amaca hizmet ettiği için malzemelerin tam olması önemlidir.

Olimpik bir havuzda olması gereken havuz malzemeleri:

Atlama platformu (sabit – ayarlanabilir), dönüş panelleri, işaret direkleri, ankrajlar ats, kulvar seperatörleri (Roma model – Seul model- Moskova model), seperatör toplama arabası, kromajlı seperatör aksamları, seperatör topları, engelli asansörü ve hakem ve cankurtaran koltuğu, olimpik bir havuzda olması gereken malzemelerdir.

Bu malzemelerin yanı sıra yine kulvar halatları, başlangıç platformu, geri dönüş işaretleri, bölmeler de yine olimpik havuzda bulunmalıdır.

Olimpik Bir Havuzun Güvenli ve Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

 Olimpik havuzlarda kullanılan malzemeler, diğer havuzlara göre farklılık içerebilir. Olimpik havuzlar, yüzme sporunun yapıldığı alan olduğu için daha resmi ve eksiksiz olarak tasarlanmalıdır. Bu nedenle yukarıda saydığımız malzemelerin havuzda eksikliği söz konusu bile olamaz.

Olimpik havuzun kalitesini ve güvenli oluşunu belirleyen faktör nelerdir?

Olimpik havuzda kullanılan malzemelerin kalitesi yüksek derecededir ve özenle yerleştirilir. Olimpik havuzda yer alan malzemelerin hepsi özel olarak üretilen ve kalite açısından yüksek değerleri olan malzemelerdir. Bu malzemeler, ayrıca insan sağlığı açısından da risk barındırmaz.

Olimpik havuz malzemeleri, kalitesinin yanı sıra özenle ve insanların zarar görmeyeceği şekilde projelendirilerek yerleştirilir. Güvenli ve kaliteli bir olimpik havuzda bulunması gereken malzemeler şu şekilde sıralanabilir; denge deposu, alt yapı tesisatı, seperatör, filtrasyon sistemi, aydınlatma sistemi, kaliteli seramiklerdir.

Bu sayılan malzemelerden herhangi birinin kalitesiz oluşu ya da olmayışı yarışın seyrini olumsuz yönde etkiler ve aksamalara sebep olur. Durumu netleştirmek için bu malzemelerden herhangi birini ele alalım. Örneğin, aydınlatma sistemleri olsun. Havuz içi aydınlatma sistemleri, özellikle olimpik havuzlarda bulunması gereken bir havuz ekipmanıdır.

Diğer havuzlarda daha çok görsel zenginlik katan havuz aydınlatma sistemleri, olimpik havuzlar için farklı bir amaca hizmet eder. Aydınlatma sistemlerinin olimpik havuzlarda olmasının başlıca amacı güvenliktir. Aydınlatma sistemleri sayesinde havuz içinde bulunan yüzücünün hareketleri yarışı izleyen hakemler ve seyirciler tarafından rahatça görülebilir. Aydınlatma sistemleri sayesinde suyun içi daha net bir görüntüye ulaşır. Bu sayede yüzücüler de havuz içinde daha net bir şekilde hareket edebilir.

Havuz içi aydınlatma sistemleri kurulurken, monte edilecek yerler planlı olarak seçilir. Rastgele bir yere aydınlatma sistemi inşa edilemez. Bu durum görme yanılmalarına sebep olabilir. Ayrıca yarışçıların da ışıktan rahatsız olmayacağı şekilde yerleştirilmelidir.

Seçilen aydınlatma sistemi, olimpik havuzlar için uygun olmalıdır. Bu nedenle seçilen aydınlatma sistemleri olimpik havuza uyun ve kaliteli olmalıdır.

Ek olarak şunu da söyleyebilir. Aydınlatma sistemi beraberinde elektrik tesisatını da gerekli kılar. Olimpik havuzlarda kurulan tesisat sistemi uzun ömürlü olacak şekilde, usta kişilerin ellerinden yapılarak hizmete sunulur. Havuz tesisatı özen ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Ufak bir akım ya da kaçak her havuzda olduğu gibi olimpik havuzlarda da telafisi olmayacak büyük zararlara sebep olabilir. İnsan hayatını riske atmamak için özellikle havuz elektrik tesisatına dikkat edilmesi gerekir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR