CLK SAU003
21.515,26 TL KDV Dahil
CLK SAU001
24.340,49 TL KDV Dahil
CLK SAU013
86.568,10 TL KDV Dahil
CLK SAU008
18.545,13 TL KDV Dahil
CLK 21016143012
30.425,62 TL KDV Dahil
CLK 21016143017
35.134,33 TL KDV Dahil
CLK 21017143004
11.300,94 TL KDV Dahil
CLK 21017143001
8.982,80 TL KDV Dahil
CLK 22015143013
1.086,63 TL KDV Dahil
CLK SAU042
18.545,13 TL KDV Dahil
CLK SAU043
26.006,66 TL KDV Dahil
CLK SKP001
34.785,17 TL KDV Dahil
CLKSKP005
44.153,37 TL KDV Dahil
CLK SBA001
151.426,85 TL KDV Dahil
CLK SBA003
54.826,96 TL KDV Dahil
CLK SBA005
82.931,54 TL KDV Dahil
CLK SBA007
118.254,23 TL KDV Dahil
CLK SBA010
81.779,71 TL KDV Dahil
CLK SBA011
172.006,16 TL KDV Dahil

Sauna Malzemeleri

Sauna malzemeleri sauna yapımında veya sauna içerisinde kullanılan malzemelerdir diyebiliriz.

Saunalar ise günümüz içerisinde sürekli koşturmaca içerisinde olan veya sadece kendini yenilemek ve daha iyi hissedebilmek için kişilerin kullandığı cildi yenileyen ve daha az stresli olmanıza yardımcı olurken kaslarınızı rahatlatan küçük bir oda diyebiliriz. Özet olarak böyledir ve kullanımının da gittikçe popüler hale geliyor olması ile sauna odaları veya sauna kabinlerinin de gittikçe arttığını söylemek mümkün olabiliyor. Hal böyle olunca ‘’insanlar sauna nedir?’’ sorusu ile oldukça ilgili olabiliyor.

Sauna Nedir?

Türk toplumu içerisinde büyük bir öneme sahip olan ve kültürel simgelerimiz olan Türk hamamları bu sıralar yerini Fin hamamı olarak anılan saunalara bıraktı diyebiliriz. Saunalar Türkiye içerisinde Fin hamamı olarak anılıyor demek mümkün. Saunalar Berlin olimpiyatları içerisinde Fin Sporcular için ilk defa kurulmuştur ve daha sonrasında dünyaya bir Fin kültürü olarak yayılmıştır ve çokça seçilmiştir diyebiliriz. Saunalar ilk defa Berlin içerisinde kullanılmış olsa da Dünya üzerinde sauna şehir olarak bilinen hatta Dünyanın sauna başkenti’’ olarak anılan Finlandiya içerisinde bulunan Tampere şehir olarak söylenilebilir.

Adı ülkemiz içerisinde Fin hamamı olarak anılsa ve bilinse de aslında yapı olarak çok daha büyük farklılıklar olsa bile bir hamam türü olduğu kesin olarak söylemek mümkün değil sadece Türk kültürü içerisinde bir benzetme mevcut.

Sauna ve Hamam Farkı Nedir? Sauna ve hamam farklarından bahsedecek olursak en başta bizim kültürümüz içerisinde bulunan hamamların asıl amacının rahatlama değil temizlenme olduğunu söylemek mümkün olabilir. Hamamlara genellikle insanlar temizlenmek için gidiyor ve uzun saatler hamam içerisinde kalıp orada bulanan ve tellak adı verilen kişiler tarafından sıcak hava buharı içerişimde derileri yumuşadıktan sonra deri üzerinde bulunan her türlü kirden kurtulmak için ve cildin de nefes alması için kullanılıyor diyebiliriz. Sauna odaları hamamlara göre çok daha fazla sıcaktır Saunaların asıl amaçları arasında kişinin terlemesini sağlayarak vücuttaki toksinlerden kurulmaya yardımcı olurken hem fiziksel hem de ruhsal olarak kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilmektir. Sauna odaları hamam odalarına göre daha küçük inşa edilir ve sauna odaları içerisinde daha az kişiye hizmet verilir. Saunalar içerisinde de keselenme gibi işlemleri yapmak mümkün olabilir fakat hamamlara göre bu işlemlerin burada yapılması saunalarda daha az görülür.

Saunaların popülerliğinin artması ile birlikte en çok sorulan sorular arasında ‘’sauna ne işe yarar’’ sauna nasıl kullanılır? Saunanın faydaları nelerdir soruları bu denetimi yaşamak isteyenler veya sauna deneyimlemiş fakat bu konuda insana olan faydaları üzerinde meraklı olan kişiler arasında sıklıkla araştırılan konular arasında bulunuyor.

Peki, Sauna Ne İşe Yarar?

Özellikle spor faaliyetlerinden sonra veya stresten kurtulmak amacı ile yoğun çalışan kişiler tarafından tercih edildiğini söylemek pek de yanlış sayılmaz.

Neden Saunaya girilir? Saunaların en önemli faydalarından biri arasında kan akışını düzenliyor olmasını söylemek mümkün olabilir. Hatta bazı bölgeler içerisinde sauna seanslarından hemen sonra oldukça soğuk suya girerek vücuda şok etkisi yapmak oldukça popüler geleneklerden biri olarak görülebilir.

Sauna sonrasında açılan gözenekler ve kasların fazla gevşemesinden sonra soğuk suya girmek kalp atışını hızlandırıyor kan dolaşımını düzenliyor. Bu işlemin cildi genç tuttuğuna olan bir inanç da mevcut

Soğuk suyun kaslar üzerinde ve metabolizmanın hızlanması üzerinde büyük bir etkisi olduğu ise yadsınamaz bir gerçek.

Kimler Saunaya gitmeli? Stresli bir hayatın vücut üzerinde oluşturduğu etkilerden kurtulmak için saunaya gidilebilir. Uyku gibi problemler yaşayan kişiler düzenli olarak sauna kullandıktan sonra daha rahat bir uyku ve daha kaliteli bir uyku çekebilirler. Sporcular için ise kaslar üzerinde oluşan ağrıların geçirilmesinde oldukça yardımcı olabilecek bir yöntem olarak sıklıkla tercih edildiğini görmek mümkün olabilir.

Kimler Sauna Kullanmamalı?

Saunaya girmek içerisinde bulunan yoğun hava ve buhar miktarından dolayı farklı sağlık problemlerine yol açabilir. Astım, kalp rahatsızlıkları gibi hastalıklara sahip olan kişiler için dikkatli olunması uzman tavsiyesi ile kullanılması önerilen bir odadır bunun dışında tansiyon problemleri olan kişiler için de saunalar fazla önerilmez ve alkollüyken sauna kullanmamak gerektiği söylenilen durumlar arasında yer alıyor diyebiliriz.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Sauna kullanımı için saunaya tamamen kuru olarak girmeniz önerilir. Kıyafetlerle saunaya girmek alacağınız fayda da eksiklik sağlayabilir bu yüzden kıyafetleriniz yerine üzerinize sarabileceğiniz bir havlu veya peştamal sauna içerisinde uygun tercih olabilir.

Sauna sonrasında cildinizi nemlendirmeli ve iyi bir bakım yapmanız önerilebilir bu cildin korunmasını sağlayacaktır. Yüksek neme maruz kalan cilt daha sonra normal hava teması ile Fazla kuruyabilir Cilt sağlığınız için dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de budur. Çok fazla terleyeceğini için sauna seansları arasında mola vermeniz ve su içmeniz oldukça büyük bir önem diyebilmek mümkünce

Havuz malzemelerinin içerisinde sauna sobaları, dijital kumanda panosu, sauna güç kontrol panosu sauna kapıları, sauna aksesuarları, sauna esansları, sauna sobası taşı, sauna aydınlatması, cam menteşe ve cam kilitleri, sauna lambrileri gibi en gerekli sauna malzemelerini    Havuzsepeti.com.tr sitesi üzerinden rahatlıkla ve güven ile temin edebilirsiniz.

Sauna malzemeleri sauna inşasında ve sauna içerisinde kullanabilmeniz mümkün olabilir. Sauna olacak için bir oda veya bir kabin tercih edebilirsiniz. Sauna yapımı için çok büyük bir alan tercih edilmesi önerilen bir durum değildir diyebiliriz. Bunun nedeni ise büyük alanlar içerisinde ısı yalıtımı yapmak ve alan kontrolü sağlayıp uygun buhar miktarını ve sıcaklığı oda içerisine daha zor sağlayacak olmak olabilir. Sauna inşa ettiğiniz alan içerisinde en dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri ise rutubettir. İçerisinde nemli bir hava bulanacak bir alan olduğu için bu alan içerisinde rutubete karşı önlem alınması ve rutubete dayanıklı malzemeler kullanılması da oldukça büyük bir önem taşıyor diyebiliriz. Sauna yer zaman hamamlar içerisinde, otellerde veya masaj salonlarının içerisindeki kabinlerde değil aynı zamanda evlerde de tercih edilebilen bir kabin tipi oda olabilir. Ev içerisinde sauna özellikle yorgunluk hisseden ve sauna sevenler için, rahatlığını ve sağlığını önemseyenler için büyük bir önem taşıyor. Ev içerisinde bir odanızı sauna için ayıracaksanız oda içerisindeki duvarlara ve duvarların yapısına özellikle önem göstermeniz gerektiğini söylemek en önemli durumlardan birinin arasında bulunur.

Ev içerisine yapılan sauna nasıl olmalı? Diye soracak olursanız ise ev içerisinde bulunan ve4yaq ev içerisine inşa edilmeyi düşünülen saunalar için duvarlarda kullanılan malzemeler rutubeti engellemek adına büyük bir önem taşıyor denilebilir. Rutubeti önlem adına yapabileceğiniz ve yapmanız gereken bir diğer önemli şey ise sauna odasını düzenli alalıklarla dinlendirmek ve havalandırmak diyebiliriz. Bu sauna odasını daha uzun bir süre kullanmanızı sağlayacak hem de oda içerisinde oluşabilecek rutubeti aşağı seviyede tutmaya yar5ayabilecek hatta kaliteli malzeme kullanımı durumunda rutubet oluşumunu tamamen engelleyebilecek önemli durumlardan biri olarak görülebilir

Sauna Duvarları Hangi Malzemeden Olmalı?

Özelikle ev içerisinde tercih edilen saunalar için geçirgenliği yüksek olan tuğlalardan veya mermerlerden tercih edilebilir. Bu da odayı havalandırma dışında rutubetten korunmak için alınabilecek önemler arasında olarak göze çarpıyor denilebilir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR