Sauna Kapıları

Sauna malzemeleri arasında tercih yaparken dikkatli olunması ve kaliteli malzemelerden yana tercih hakkının kullanılması oldukça önemlidir diyebiliriz. Sauna tasarımı yaparken ister ev ister farklı alanlar için sauna odası oluşturacak olursanız olun saunanın ne boyda olacağı, saunanın düzgün bir şekilde ısınması için sauna sauna sobası tercih edebilirsiniz. Sauna için ısı yalıtımı oranı ve nasıl yapılacağı, dijital kontrol kumandası ve kontrol paneller, ne tip bir soba tercih ettiğini kadar önemli olan konular olarak söylenilebilir. Ayrıca Sauna için kapı tercihi uygun bir kapı tercihi yapabilmek sauna odaları için oldukça önemlidir ve sauna yapılmaya karar verdikten sonra sauna için en çok araştırılan konulardan biri olarak nasıl bir sauna kapısı tercih edilmesi gerekir sorularına rastlayabilirsiniz.

Uygun ve doğru bir kapı tercihi hem içerideki güvenliği sağlamanıza hem maddi anlamda tasarruf etmenize yardımcı olurken odadaki nem ve sıcaklık oranını da sabit tutmanızı kolaylaştırma üzerinde oldukça etkili ve önemli bir tercihtir diyebilmemiz sauna kapıları için mümkün olabilir.

Sauna odaları tasarlanırken kişiyi yoran tasarımlardan uzak durulması estetik ve sakin bir görünüme sahip olması sauna odalarının fiziksel görünüşü için oldukça önemli olan durumlar arenasında bulunuyor iç malzemesi için ise sauna odaları içerisinde genellikle ahşaptan yapılan malzemeler tercih ediliyor diyebiliriz. 

Sauna İçin Neden Ahşap Malzeme Kullanılıyor?

Genellikle iç malzemesi özellikle lambrilerde çeşitli dayanıklı ağaçlardan yapılan ahşap malzeme kullanımına özen gösteriliyor. Yüksek dayanıklı ahşap modelleri ısı ve neme oldukça dayanıklı olabiliyor. Bu şekilde uzun bir kullanım sağlamak mümkün olurken estetik olarak da oldukça dikkat çekici ve hoş bir görünüş sağlanmasında yardımcı olan niteliklerden biri olarak kabul edilebiliyor

Sauna Kapısı Nasıl Olmalı?

Sauna içlerinde bulunan kapılar özel gereksinimlere ve sauna odalarının tasarım şekline göre değişiklik gösterebilir. Sauna kapılarında bulunması gereken en temel özellik olarak ısı yalıtımını iyi bir biçimde gerçekleştirmesi gerektiğini söylemek mümkün olabilir. Sauna kapıları için doğru bir tercih yapılması sayesinde sauna odası sıcaklığı ve sauna dışarısında bulunan genellikle sauna odası içerisinden açılan bir kapı ile ulaşılması mümkün olan buhar odası ve giyinme odaları arasındaki sıcaklık farkını korumaya yönelik olarak tercih edilir. İyi bir sauna kapısı sayesinde yüksek sıcaklık yalıtımı sağlayarak diğer odaların sauna sıcaklığından etkilenmemesini sağlarken aynı zamanda yüksek tasarruf sağlama konusunda da oldukça etkili olabilir.

Güvenliği sağlayan bir diğer ekipmanda sauna aydınlatması malzemeleridir. 

Peki, Sauna Kapıları Özellikleri Ne Olmalıdır?

Sauna kapısı tercih ederken en önemli ve uzun kullanım sağlamanıza yardımcı olacak özelliklerden biri yüksek ısı yalıtımı imkânı sağlamasıdır.

Sauna kapıları dayanıklı bir malzemeden oluşturulmuş olmalıdır, kolay deforme olmamalıdır, Sıcaklık ve buhar nedeni ile doğru olmayan kapı seçimlerinde çökmekler ile karşılaşılması mümkün olabiliyor. Kapıların çökmemesi için doğru bir malzemeden üretilmiş kapı tercihi yapmak önemli durumlardan biri arasında bulunuyor diyebiliriz.

Kapı üretimi için hangi malzemeler tercih edilmeli derseniz ise:

 Yüksek malzemeli ahşap malzemeler arasından en çok kullanılan ve yıpranma payı oldukça az olan malzeme olarak sauna kapısı için kullanımı önerilen ahşap ağaç malzemeleri ise ıhlamur ağacı, meşe ağacı, kavak ağacı karaçam ağacı gibi ağaçların malzemelerinden üretilmiş ahşaplar tercih edilen kaliteli malzemelerdir diyebilmek mümkün olabilir.

Sauna kapısı yapımında dikkat edilmesi gereke bir diğer önemli durumdan bahsetmek gerekirse bu da bu odaların kapılarının dışa açılır bir şekilde tasarlanabilir olmasıdır. Dışa açılan kapılar içeride oluşabilecek sıcak havadan kaynaklı olarak oluşan herhangi bir olumsuz durum karşısında kolaylıkla dışarı çıkılmasına olanak sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Kişi acil durumlarda içe doğru açılan bir kapı yüzünden zorluk yaşamamalıdır.

Yine içeride yaşanabilecek acil durumlara karşı sana kapılarında kilitli bir yapı kullanılmaması önerilir Kilitli kapılar sauna seansı sırasında yaşanabilecek olumsuz durumlar sürecinde hem uzmanlara hem de içerideki kişiye zor anlar yaşatabileceğinden tercih edilmemesi gereken kapı özellikleri arasında bulunuyor diyebiliriz.

Sauna odalarında Kapı boyutu

Sauna oltalarında kapı boyutunun doğru ayarlanması sauna için oldukça önemlidir. Normal kapılardan daha küçük boyutta ayarlanan sauna kapıları sayesinde sauna odası içerisindeki ısıyı korumak oldukça kolay bir hale gelebiliyor demek mümkün.

Sauna Kapısı Boyutu Ne Kadar Olmalı?

Sauna kapısı boyutu için uzmanlar tarafından önerilen uygun bir boyut ar5alığı vardır. Sauna odaları için maksimum kapı ölçüsünün 1700 mm uzunluğundan daha uzun ve 700 mm genişliğinden daha fazla olan ölçülere sahip olmaması gerektiği öneriliyor bu boyut genel olarak buhar odaları için uygun görülen ve sıcaklığın tamamen içeride kalmasına yardımcı olabilecek boyutlardır.

Sauna kapıları için genellikle dışarıdan içerisinin görünmesine yardımcı olacak cam menteşe ve kilitler temperli kapılar tercih edilir. Sadece cam temper olarak oluşturulan cam kapılar veya hem ahşap hem de cam temperin kullanılmış olduğu kapılar genellikle sauna için uygun olarak tercih ediliyor. Tamamen ahşaptan hazırlanmış kapılar içerideki kişilerin güvenliğinin gözlenmesi açısından uygun olamayabileceği için dayanıklı cam temperli kapılar seçilmesi önerilen durumlar arasında bulunur.

Sauna Cam Kapıları Nasıl Olmalı?

Sauna cam kapıları için bulunması gereken en önemli özellikler yüksek kaliteli ve dayanıklı camlar olması ısı dayanıklılığı oldukça yüksek olan camlar tercih edilmesi mümkün olabilir.  Emniyetli olarak oluşturulması gereken kapı türleri aynı zamanda darbelere karşı dayanıklı olan türler arasından tercih edilmeli diyebiliriz. Çift camlı olarak oluşturulan kapılar saunalar için tercih edilebilir olan kapılar olarak görülebilir.

Cam kapılar son dönemler içerisinde sauna kapısı tercihi arasında en popüler olanlardan biridir diyebiliriz hem estetik bir görünüş sağlarken hem de uygun bir koruma ve yalıtım sağlayan cam kapılar sayesinde saunalarınızı tamamlayabilirsiniz. Görünüş olarak ister buzlu görünüşte ister şeffaf kapı seçeneklerinden isterseniz ise mat veya aynalı seçenekleri içerisinden tercih edebilirsiniz. Sauna tipinize uygun olarak desenli veya renkli sauna cam kapıları seçeneklerinden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Özel bir teknik ile oluşturulması sağlanan cam kapılar sayesinde uzun bir kullanım garantisi sağlayabilirsiniz. Baskı veya renkler özel malzemeler ile hazırlanmış olarak tasarlanır ve ısıya dayanıklı boya malzemeleri cam kapılar üzerinde kullanılarak cam kapılar için farklı görünüşler hazırlanır.

Sauna kapı tercihi yaparken öncelikle hangi tipte bir alan için kapı tercihi yapacağınız oldukça önemli bir nitelik taşıyor diyebiliriz.  

Sauna Kapıları Fiyatları Nelerdir?

Hem ekonomik hem de kaliteli sauna cam kapı seçeneklerine sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilir ve satın alabilirsiniz. İster cam kapı ister ahşap kapı isterseniz ise kaliteli cam ahşap karışımı olan kapılardan dilediğinizi tercih edebilir. Oluşturduğunuz sauna odaları için kullanabilirsiniz. Hem zevkinize hitap edecek hem de size tasarruf sağlayacak sauna kapılarını sitemiz üzerinden iade ve değişim imkânları ve cazip fiyatlar ile satın alabilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR