CLK SUS026
6.124,74 TL KDV Dahil
CLK SUS029
11.168,64 TL KDV Dahil
CLK SUS057
12.393,58 TL KDV Dahil
CLK SUS286
7.926,13 TL KDV Dahil
CLK SUS071
5.188,01 TL KDV Dahil
CLK SUS078
6.629,13 TL KDV Dahil
CLK SUS087
7.565,85 TL KDV Dahil
CLK SUS088
12.393,58 TL KDV Dahil

Süs Havuzu Malzemeleri

Süs havuzları, bulunduğu mekâna farklı bir hava katan, görsel zenginlik açısından tatmin edici bir görüntüye sahip havuzlara verilen isimdir. Süs havuzları genel olarak dekoratif amaçlı hazırlanırlar.

Su sesinin genel olarak insanlar üzerinde sakinleştirici ve huzur veren bir etkisi bulunur. Özellikle şehrin karmaşasından uzaklaşıp doğayla iç içe olmak isteyen insanlar genellikle süs havuzlarının yanında konaklarlar ya da onları görebilecekleri bir yere oturarak izlemeyi tercih edebilirler. Süs havuzlarında oluşan suyun akış sesi, insanların dinginleşmesine katkı sağlar. Dolayısıyla yeşilliğin olduğu yerlerde tamamlayıcı olarak süs havuzları yerini alır.

Süs havuzları, peyzaj çalışması olarak kabul edilebilir. Kuruldukları bölgenin peyzaj planına uygun olarak konumlandırılırlar. Ayrıca görüntü olarak da insana huzur verirler.

Süs Havuzu Çeşitleri

Süs havuzları, genel olarak parklarda ya da yeşillik arazilerde yer alan mimari bir yapıdır. Bunun yanı sıra şehir içerisinde farklı yerlerde de süs havuzu görmeniz mümkündür.

Süs havuzlarının kullanılan malzeme, tasarım ve kullanım alanları gibi faktörlerden hareketle farklı çeşitleri bulunur. Bu kategoriler göz önünde bulundurularak süs havuzlarını üç başlık altında inceleyebiliriz. Bu başlıklar; doğal süs havuzları, yarı süs havuzları ve biçimsel süs havuzları olarak ifade ediliyor.

Doğal Süs Havuzları

Adından da anlaşılacağı gibi varlığı doğal bir şekilde oluşan minik peyzaj dokunuşlarla oluşturulan havuz çeşididir. Doğal süs havuzlarına bahçelerde, parklarda ya da meydanlarda rastlayabilirsiniz. Doğal süs havuzları biçim olarak çok donanımlı bir yapıya sahip değildir. Doğal bir görünümü vardır ve havuzu süslemek için çevresinde bulunan taş, bitki malzemeleri kullanılır. Bu sayede doğallığını yitirmez.

Doğal süs havuzları, bulunduğu yerin mimarisiyle uyum halindedir. İsteğe bağlı olarak fıskiye gibi yapay malzemelerle görüntüsüne estetik kazandırılabilir.

                 Yarı Doğal Süs Havuzları

Yarı doğal süs havuzları da doğal süs havuzları gibi park, bahçe gibi yeşillik alanlarda bulunur. Doğal süs havuzu ile arasındaki fark ise peyzaj müdahalesidir. Yarı doğal süs havuzları, çevresinde bulunan yapıların peyzaj çalışmalarından etkilenerek şekillendirilir. Yapay malzemelerle donatıldığı için görüntüsü doğal süs havuzları kadar doğal bir görüntüye sahip değildir.

Yarı doğal süs havuzlarının bulunduğu çevrede tuğla, beton gibi alanlara rastlanır. Saydığımız özelliklerden dolayı şunu söyleyebiliriz ki yarı doğal süs havuzları, özel mülklerde daha çok kullanılır.

                Biçimsel Süs Havuzları

Biçimsel süs havuzları, tamamen yapay malzeme kullanılarak yapılan süs havuzlarıdır. Biçimsel süs havuzları doğal olmadığı için havuz yapılırken istediğiniz gibi geometrik şekil verebilirsiniz. Malzeme olarak beton ya da bahalı harç kullanılarak yapılır.

Diğer havuz çeşitlerinin aksine biçimsel süs havuzları için peyzaj çalışması uygulanmaz. Çünkü biçimsel süs havuzlarında malzeme olarak doğal değil yapay malzemeler kullanılır. Taş, bitki gibi doğal malzemelerle dekor edilmez.

Biçimsel süs havuzlarını diğer havuzlardan ayıran bir diğer özellikte, bu havuz çeşidinin içerisinde su canlılarının yaşaması için uygundur. Su canlısı yaşam alanı olmasında hazır malzeme kullanılmasının etkisi vardır.

Süs Havuzları Nasıl Temizlenir?

Süs havuzları diğer havuzların aksine insanların kullanımı için uygun değildir. Genellikle buldukları ortama farklı bir hava katmak için, görsel zenginlik amacıyla inşa edilebilir. Süs havuzları, boyutu ne kadar büyük olursa olsun yüzmek için uygun bir yer değildir.

Süs havuzları, insanları görsel ve zihnen dinlendirmek için yapılır. Su sesinin insan psikolojisine rahatlatıcı bir etkisi olabilir. Bu nedenle dinlenmek isteyen insanların gideceği mekanlarda süs havuzları bulunabilir.

Ayrıca süs havuzları görüntü olarak bulunduğu ortama estetik bir görünüm kazanmasına yardımcı olur.

Yüzmek için inşa edilen havuzların bakımız ve temizliği için kullanılan malzemeler süs havuzları için de kullanılabilir. Süs havuzlarının da zaman içerisinde temizliğe ve bakıma ihtiyacı vardır. Bakımı ve temizliği yapılmayan süs havuzlarının kokusu ve görüntüsünde bozulmalar meydana gelir. Süs havuzunda bulunan suda yosunların, bakterilerin ve mantarların varlığı hastalıkların oluşmasına sebep olabilir.

Süs havuzu, su hayvanlarının yaşam alanı ise bakımına daha çok dikkat edilmesi gerekir. Sudaki bakteri varlığı hayvanların hastalanmasına ve enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Dolayısıyla süs havuzlarının bakımları sık sık yapılmalı ve sürekliliği olmalıdır.

Süs havuzları nasıl temizlenir?

Süs havuzları, fiziksel olarak ve dezenfektan uygulaması ile temizlenebilir. Havuz temizleme işlemi belli periyotlarla tekrarlanmalı ve temizleme sürelerinin araları çok fazla açılmamalıdır. Ayrıca suyun pH değerinin 7,2 – 7,8 değerleri arasında olması gerekir. Havuz temizliği yaparken bu değerlerin korunmasına özen gösterin. Filtreleme işlemi ile suyun temizliği tamamlanır. Ayrıca havuza uygun kimyasallar kullanılması da önerilir.

Süs Havuzunda Kullanılan Malzemeler

Yüzme amaçlı kullanılan havuzlarda olduğu gibi süs havuzlarında da belli başlı ekipmanlar kullanılır. Süs havuzları, yüzme yapılmayan, görsel olarak insana sunulan mimari bir yapıttır. Bu nedenle süs havuzu için kullanılan malzemelerin önce sistem sonra görsel olarak havuza zenginlik katması gerekir.

Süs havuzunda kullanılan malzemeler, havuz lambaları, ledli armatürler, nozullar, gayzerler, fıskiyeler ve tutamaklar olarak gruplandırılabilir.

Havuz Lambaları

Havuz lambaları, süs havuzlarını görsel olarak tamamlayan, havuzlara şık bir ambiyans sağlar. Genel olarak havuzlara uygulanan havuz içi aydınlatma sistemleri, izleyenlere görsel bir şölen sunar. Görüntü olarak havuzların daha şık ve alıcı görünmesine katkı sağlar.

 Özellikle süs havuzlarına uygulanan havuz lambaları, donanım olarak havuzu tamamlar ve amaca uygun bir şekilde çalışmaya başlar. Ancak havuz lambalarının tesisat işlemini yaparken dikkatli olmak gerekir. Yüzme havuzları kadar büyük bir tesisat gerektirmez. Yine de yapılan tesisat dikkatle ve özenle yapılmalıdır.

Fıskiyeler

Süs havuzlarının olmazsa olmaz parçalarından biri de fıskiyelerdir. Fıskiyeler, havuz içinde buluna suyu tazyik yardımı ise fışkırtır ve havuz içerisinde suyun hareketliliğini sağlar. Bu sayede su akımı sürekli olarak gerçekleşir.

Fıskiyeler, görüntü olarak da süs havuzlarına ayrı bir hava katar. Fıskiyeler sayesinde suyun akış sesi, havuzun yanına oturan insanlar tarafından duyulabilir ve insanları rahatlatabilir. Bu sayede fıskiyeler, süs havuzunda aranan bir ekipmandır. Süs havuzları fıskiyesiz düşünülemez.

Suyun temizlenmesi açısından da fıskiyelerin ayrı bir önemi vardır. Sürekli olarak suyun akışını sağlar ve suya hareket katar.

Nozullar

Nozullar hem yüzme havuzlarında hem de süs havuzlarında kullanılan ekipmanlardan bir tanesidir. Genel olarak nozulları havuz içerisindeki görevi, çıkış uçlarında durmaktır. Havuzun çıkış kısmında bulunur ve çıkartılıp sökülebilir. Bu sayede temizlik işlemleri bu çıkış kapısı üzerinden gerçekleştirilebilir. Havuz temizlik ekipmanları ile havuzunuz daha hijyenik hale gelir. 

Ancak nozullar, çeşitlerine göre farklı işlevleri üstlenebilir. Süs havuzlarında kullanılan havuz malzemeleri çeşitlerinden biri de nodullardır. Süs havuzlarında kullanılan nozullar yüzme havuzlarında kullanılan nozullar gibi plastik malzemeden üretilen nozulların yanı sıra paslanmaz malzeme kullanılarak üretilen nozullar da bulunur.

Süs havuzunda bulunan nozullar su çıkış bölmesinde bulunur. Suyun dışarı çıkmasını sağlar. Süs havuzlarında kullanılan nozullar farklı renkte ve farklı çeşitte olabilir. Tercihe ve kullanım amacına göre üretilen nozullardan birini seçebilir ve süs havuzunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Genel olarak süs havuzları bu şekilde özetlenebilir. Süs havuzunda kullanılan malzemeler bunlarla sınırlı değildir. zevkinize bağlı olarak, süs havuzunuza daha zengin bir görünüm kazandırabilir ve hoş görünmesini sağlayabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR