Hamam Tası

Hamam tasları Türk hamamı malzemeleri içerisinde pek çok farklı modelde desende görebileceğiniz hamamlar içerisindeki su haznesi içerisinden yani kurna adı verilen hamam malzemeleri içerisine doldurulmuş olan sudan alınmasını sağlayan malzemelerdir diyebiliriz.

Hamam tası yapısından bahsetmek gerekir ise bu tasların derin olmayan bir yapıya sahip olduğunu söylemek mümkün olabilir fazla derin olmayan bir yapıya sahip olan bu malzemeler aynı zamanda yayvan bir şekle sahiptirler diyebiliriz. Vücuda su dökmek için kurna adı verilen yapılar içerisinden hamam tası yardımı ile su alınarak vücuda dökülür ve vücut temizliği sağlanılır.

Pek çok farklı tarzda ve modelde hamam tası çeşidi bulunur ve hamam tasları farklı malzemelerden de üretilebilir. Hamam tasları farklı boyutlarda olarak hamam tipine veya kurna boyutuna uygun olarak satın alınabilir ve ortam içerisinde farklı hamam tası modelleri il estetik bir bütünlük sağlanmasına katkıda bulunulabilir.

Hamam taslarının en dikkat çekici özellikleri arasında kulplu olmaması bulunur diyebiliriz. Kulplu olmayan görünümlerine oran ile tutulmasının kolaylaştırılmasını sağlamak için göbek adi verilen bir çıkıntı bulunuyor ve rahat tutuş göbek adı verilen çıkıntılar sayesinde sağlanıyor diyebiliriz. Hamam taslarının tarihi oldukça eskilere dayanıyor demek mümkün olabilir eski tarihler içerisinde hamam tası kullanımı ibadet için gerçekleştiriliyor olarak bilinen taslardır. Bu yapılar hamam tası olarak kullanılmadan önce dua ’ya uygun olarak Tanrı’ya sunum yapma amacı ile kullanılırdı ve hamam tasları o dönem içerisinde yıkanma amacı ile kullanılmıyorlardı diyebiliriz. Tanrıya sunum amacı ile kullanılan tasların içerisinde su doldurularak tanrıya sunulurdu veya bu taslar içerisinden su içilirdir.

Hamam Tasları İçin Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

 Hamam tasları için kullanılan malzemeler genel olarak gümüş veya bakır olabilir. Bunun yanında son zamanlarda plastikten yapılmış olan hamam tasları da oldukça yaygın olarak görülmeye başlanmıştır. hamam tasları ile osmanlı muslukları hamamın atmosferini değiştirmeye yetiyor. 

Plastik yapıda olan ürünlerin tercih edilmesinin nedeni ise ekonomik olarak ucuz fiyatlara temin edilebiliyor olması diyebiliriz. Fakat geleneksel hamam yapısına uygun olarak ve kaliteli malzemeler ile hamam içlerini donatılmak isteyenler için genel olarak bakır veya gümüş tercihleri oldukça fazla tercih edilebilir ürünler olarak göze çarpıyor demek mümkün olabilir.

Hamam taslarının genel kullanımının Türk hamamları içerisinde Osmanlı zamanında başladığını söylemek mümkün olabilir. Bu zamanlardan kalan hamam taslarının ise oldukça değerli olan yapılar olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle antika koleksiyon biriktiren kişiler tarafından veya tarihi nesneler ile ilgilenen kişiler tarafından rağbet gören ve yüksek değerlere alıcılar bulabilen değerli tas modelleri olduğunu da söylenilebilir. Osmanlı zamanlarından beri kullanılan farklı işlemeler ve desenler her yerde düşünülen ince estetik değerleri hamam tasları da taşıyordu demek mümkün olabilir.

Hamam Tası Çeşitleri Hamam Tası Setleri

Hamam tasları bakır, plastik, mermer, gümüş malzemeden üretilebilir. Plastik malzemeden yapılan hamam taslarının tercih edilmesi hem uygun fiyatları sayesinde hem de hafif yapıları sayesinde tercih edilebilen ürünlerdir diyebiliriz. Fakat geleneksel görüntüden vazgeçmek istemeyenler tarafından özellikle tercih edilen hamam tasları genellikle gümüş olan hamam taslarıdır. Hamam tasları Türk kültürü içerisinde önemli bir yere sahiptirler bu neden ile sadece hamamlar içerisinde kullanılmak ise kalmazlar süs eşyası olarak ev içlerinde de kullanımları sağlanılabilen ürünlerdir diyebiliriz. Yani zamanda farklı modellerde ve farklı desenlerde üretilmiş, özel olarak el işçiliği ile oluşturulmuş hamam taslarını hediyelik olarak da tercih edebilirsiniz. Hamam tası modelleri hediyelik olarak oldukça değişik ilgi çeken modeller arasında görülmesi mümkün olabilen modellerdir. Hamam taslarını hediyelik olarak tercih etmek isterseniz buna uygun olarak farklı hamam aksesuarları ile birleştirilmiş hamam tası çeşitleri içerisinden satın almanız da mümkün olabilir. Hamam tası setleri içerisinde neler vardır? Hamam tası setlerini ikili veya 3’lü setler halinde tercih etmeniz mümkün olabilir bu setler içerisinde hamam tası ve peştamal hamam tası ve hamam kesesi ayrıca üçlü takım halinde kolaylıkla bulabilir dilerseniz kendiniz için dilerseniz ise arkadaşlarınız veya aileniz için satın alabilirsiniz.

Hamam tası için genellikle orijinal otantik olan desenlerin tercih edildiğini söylemek mümkün olabilir. Süs eşyası veya hediyelik olarak farklı tasarımları sayesinde ortam içerisinde kullanılışına bağlı olarak ister modern ister şık bir havayı ortam içerisinde oluşturabilirken daha çok otantik bir tarz elde etmek için farklı tasarım fikirleri ile kullanılması mümkün olabiliyor.

Hamam Tası Sağlığa Faydalı Mıdır?

 Hamam taslarının özel malzemelerden elde edilmiş özellikle el işçiliği olan ürünlerinin tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri özel malzemelerden oluşturulmuş materyaller ile suyun vücuda değmesini saplamaktır diyebiliriz. Sağlığını düşünen kişiler tarafından en çok tercih edilen hamam tası modelleri genel olarak pirinçten veya gümüşten tercih ediliyor bu ürünler için boyalı veya boyasız olması fark etmeksizin cilde herhangi bir zararının bulunmadığını söylemek mümkün olabilir.

Yani bu durumda hamam tası sağlığa faydalı mıdır dersen uygun materyallerden oluşturulmuş hamam taslarının sağlığa oldukça faydalı olduğunu söylemek mümkün olabilir diyebiliriz.

Özellikle gümüşün cilde pek çok faydası olduğu gümüşün bilinen özellikler arasında eski çağlardan beri gümüş bardak kullanımı da gümüşün inan sağlığına olan faydaları için gerçekleştiriliyor olarak biliniyor diyebiliriz.

Gümüşün faydaları: Gümüş anti bakteriyel bir özellik taşır, gümüşün eski çağlarda veba üzerinde etkili bir tedavi yöntemi olarak kullanıldığı biliniyor veba tedavisinde destekleyici olarak gümüş kullanılmıştır diyebiliriz. Gümüş kullanımı radyasyonunu kötü etkilerinden kurtulunması üzerinde yardımcı olabilir olarak biliniyor. Günümüzde de gümüş kullanımı bu yüzden büyük bir önem taşıyor ve önemseniyor diyebiliriz.

Gümüş kullanımı stres seviyesini düşürme üzerinde etkili olabilir. Hamam kapıları ile güvenlik üst düzeydedir. 

Hamam Tası fiyatları Nedir?

Hamam tası gerek evlerde gerek ticari olarak oluşturulan hamam içlerinde gerek ise hediyelik olarak tercih edilebilir. Hamam tasları geçmişten günümüze kadar hamam kültürü ile gelenek olarak farklı kullanımları ile ev içlerine süs eşyası olacak şekilde dahi yerleşmiştir. Geleneksel tasarımları sevenler için genellikle el işçiliği ile oluşturulan özel ürünler tercih edilirken daha hafif ve daha ekonomik modelleri kendiniz için hamam banyosu sırasında kullanmanız mümkün olabilir. Hafif modellerin banyo içerisindeki kullanımı oldukça yaygın olarak görülür ve bu modeller sayesinde kullanım kolaylaşır.

Hamam tası fiyatlarını ve malzemeden yapıldığına göre yapımda kullanılan işçiliğe göre antika olup olmamasına göre değişiklik gösterebilir.

Pek çok farklı materyalden üretilmiş olan hamam tası çeşitlerinden size ve isteklerinize uygun olan otantik işlemekle hamam tası modellerini, sade modelleri, plastik modelleri, alüminyum hamam taslarını, bakır hamam tası modellerini havuz sepeti.com.tr adresi üzerinden cazip fiyatlar ile sahip olabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR