Havuz Kenar Tutamakları

Havuz kenar tutamakları, havuzda kullanılan ekipmanlar arasındadır. Havuza kolayca girilip çıkılmasını sağlar. Havuzlar sulu ortamlar oldukları için, bazı güvenlik önemlerinin alınması gerekir. Havuza girerken genellikle ayaklarımız çıplak olur ve bu durum kayarak düşmelere neden olabilir. Özellikle bu durum havuz girip çıkarken sorun yaşanmasın neden olabilir.

Eğlence içi gittiğimiz havuzların , gerekli güvenlik önemlerini alması gerekir. Bu güvenlik önlemlerinden biri de havuz kenar tutamaklarıdır. Havuz ızgaralarının bulunduğu beton zemin her ne kadar kaymaz malzemeden yapılsa da havuz girip çıkarken yine de kayma riskini barındırabilir.

Eğlenmek için gittiğimiz havuzların, sağlığımız için riskli bir hale gelmemesi için havuz kenar tutamaklarına düşen işlev büyüktür.

Havuz Ekipmanları:

Havuz ekipmanları, genel olarak her havuzda bulunan malzemelerin tamamını kapsar. Bu ekipmanların bazıları, havuzun bakım ve temizliği için gerekli iken bazıları da havuz içi ve kenarlarında var olan ekipmanlardır.

Havuz bakım ve temizlik ekipmanları:

Bakım ve temizlik ekipmanlarını, havuz pompaları, havuz filtresi, havuz kimyasalları, havuz içi aydınlatma sistemi olarak sayabiliriz. Bu ekipmanlar, havuz suyunun bakımını ve temizliğini sağlar. Havuz pompası, bakım ve temizlik konusunda en büyük görevi üstlenir. Havuz suyunun hareketini sağlar ve havuz içerisinde sirkülasyon oluşmasına ve diğer malzemelerin etkili bir şekilde çalışmasına katkı sağlar.

Havuz pompası sayesinde hareketlenen havuz suyu, filtreden geçer ve kirlerinden arındırılır. Ayrıca havuz suyuna uygulanan kimyasalların havuz içerisinde etkinliği yine bu sirkülasyona bağlıdır. Bu hareketlilik sayesinde kimyasallar havuzun her yerinde aynı etkiyi gösterebilir.

Havuz kenar ve iç ekipmanları:

Havuz kenar ve iç ekipmanları, havuzda bulunması gereken malzemeler arasındadır.  Bu malzemeler havuzların iç kısımlarında ya da havuz kenarlarında bulunan malzemelerdir. Havuz kenar ve iç ekipmanlarından birinin eksik olması havuz işleyişi bozabilir. Bu nedenle her bir ekipmanın mutlaka havuzda olması gerekir.

Havuz kenar ve iç ekipmanları, havuz ızgaraları, havuz merdivenler, havuz nozulları ve havuz kenar tutamakları olarak sıralanabilir. Sayılan malzemelerin her biri havuzda belli bir amaca hizmet eder. Havuz kenar ızgaraları, havuzdan taşan suyun etrafa dağılmadan tekrar havuz içerisine dönüşünü sağlar. Siz havuza her atladığınızda ya da havuzdaki insan nüfusu artmaya başladığında havuzun taştığını fark edebilirsiniz. Havuzdan taşan su, havuz çevresinde bulunan ızgaralar sayesinde su kaybı yaşanmadan havuza geri döner.

Diğer bir ekipman olan havuz merdivenleri ise, havuza girişi özellikle de havuzdan çıkışı kolaylaştıran bir malzemedir. Her havuzdan mutlaka en az bir adet merdiven bulunur. Havuza inişi ve çıkışı kolaylaştıran havuz merdivenlerinin basamak sayıları değişebilir. Havuz merdivenlerinin boyutu havuza göre değişebilir.

Diğer bir havuz malzemeleri olan havuz nozulları ise, özellikle betonarme havuzlarda kullanılan bir malzemedir. Kullanım amacına göre farklı çeşitleri vardır. vakum için ya da debi ayarı için havuz nozulu kullanılabilir.

Havuz kenar tutamakları, havuzda bulunan ve belli bir amaca hizmet eden malzemelerden biridir. Havuz duvarı ile ızgara arasında kalan kısımda da havuz tutamakları kullanılır. Havuz tutamaklarının kullanım amacı, havuza giriş ve çıkışı kolaylaştırmaktır. Aslında bir nevi güvenlik amacı da güder. Havuza yalınayak girildiği için, girişlerde ve çıkışlarda sudan dolayı kaymamak için havuz kenar tutamaklarına ihtiyaç duyular.

Havuz Kenar Tutamakları Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Havuz kenar tutamakları, istisnasız her havuzda bulunan bir ekipmandır. Farklı materyal kullanılarak üretilebilir. Farklı materyal kullanılarak üretildiği için renk ve çeşit açısından geniş bir alternatif seçeneği vardır.

                Dayanıklılık

Öncelikle alacağınız havuz tutamaklarının dayanıklı olması gerekir. Kaliteli malzeme kullanılan tutamakları tercih etmeniz gerekir. Dayanıksız ve kolay kırılabilen havuz tutamakları sizi maliyet açısından sıkıntıya sokabilir. Kırılan tutamaklarının hemen değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde kaza yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca kolay kırılırsa aynı malzemeden bulamamanız durumunda görüntü olarak estetik durmayacaktır. Bu nedenle alacağınız tutamağın dayanıklılığına dikkat etmeniz gerekir.

                Suya Karşı Dayanıklılık

Alacağınız tutamak malzemesinin fiziksel dayanıklılığının yanı sıra, suya karşı da dayanıklı olması gerekir. Havuz tutamakları, suyla devamlı olarak temas halindedir. Suya karşı dayanıklı olmayan tutamak kısa ömürlü olur. Bu durum yine sizi mali açıdan zarara uğratabilir.

                İklime Karşı Dayanıklılık

Havuz tutamakları, suyun yanı sıra iklimsel olaylara karşı da dayanıklı olmalıdır. Özellikle açık alanda bulunan havuzlar için bu durum geçerlidir. Her mevsimi yaşayacak olan tutamaçların iklimsel olaylara karşı da dayanıklı olması gerekir. Bu nedenle uzun ömürlü, dayanıklı ve kaliteli tutamaklar tercih edilmelidir.

                Lekelere Karşı Dayanıklılık

Havuz tutamağı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta lekelere karşı dayanıklılıktır. Her ne kadar havuz bakımı ve temizliği eksiksiz olarak yapılsa da suyla temas halinde olması leke oluşuma neden olabilir. Yine de alacağınız tutamaklar lekelere karşı dayanıklı olmalı ve kolay kolay leke tutmamalıdır.

                Estetik Görüntü

Havuz kenar tutamak malzemesi alırken görünüşüne de dikkat etmek gerekir. Özellikle tatil bölgelerinde tatilcilerin tercihini etkileyen unsurlardan biri de estetik görüntüdür. Görünüş olarak sık ve belli bir zevke hitap etmeyen havuzlar, tatilcinin göz zevkini tatmin edemediği için tercih de edilmez. Bu nedenle alacağınız havuz tutamak malzemesinin en azından genel bir zevk ortalamasına hitap etmesi gerekir.

                Uygulamada Kolaylık

Alınacak havuz tutamağının kolay uygulanabilir olması gerekir. Farklı boyutları ve şekilleri olan havuzlar vardır. Bu havuzların her biri için kolay uygulanabilir olması tercih edilme oranını yükseltir.

                Hijyen

Tercihi etkileyen en önemli unsurlardan biri de kuşkusuz hijyendir. Alınacak havuz tutamaklarının hijyenik olması gerekir. Çünkü havuzlar farklı insan grupları tarafından kullanılan toplu kullanım alanlarıdır. Bu nedenle insan sağlığı gözetilerek malzeme alınmalı ve hijyenik açıdan kaliteden ödün verilmemelidir.

                Tasarruf

Alacağınız havuz tutamakları hem kaliteli olmalı hem de mali açıdan uygun olmalıdır. Tutamak monte edilirken ne kadar az derz kullanılırsa ekonomik açıdan bir o kadar tasarruf sağlamış olur. Havuz kenar tutamaçlarını boyut ölçüleri uyumlu olmalıdır. Bu sayede döşeme işlemi yapılırken pratik bir şekilde bitmesine yardımcı olur. Çalışan için zaman açısından da tasarruf sağlamış olur.

Dikkat!

Havuz kenar tutamakları seramik, metal ve porselen malzeme kullanılarak üretilebilir. Porselen havuz tutamağı, seramik ve metal havuz kenarı tutamaklarına göre daha avantajlıdır. Porselen havuz kenar tutamağı, daha dayanıklıdır. Maliyet açısından sizi ikinci bir masrafa sokmaz.

Havuz Kenar Tutamağı Çeşitleri

Havuz kenar tutamağı çeşitleri, pötikare havuz tutamağı ve çizgili havuz tutamağı olarak adlandırılabilir.

Pötikare havuz tutanağı, dayanıklıdır ve kaymayı önleyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle çokça tercih edilen çeşittir. Hava şartlarına ve suya karşı yüksek direnç gösterir ve uyumlu olduğu için kolaylıkla döşenebilir. Alıcısına uzun ömürlü bir kullanım hizmeti sunar. Güvenlik açısından güvenilebilecek bir tutamak çeşididir.

Çizgili havuz tutamağı, porselen malzeme kullanılarak üretilen tutamak modelidir. Havuz kenar tutamağı almayı düşünenlerin tercih edebileceği bir modeldir. Porselen malzeme kullanıldığı için dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Kayma yapmaz, güvenlik açısından değerlendirilebilir. Açık alanda bulunan havuzlar için ideal bir ekipmandır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR