Osmanlı Muslukları

Türk hamamı malzemeleri geleneksel kültürel motiflerle kaplı olan alanlar olarak tasarımı için kullanılan malzemelerin özenle düşünülerek hazırlandığı söylenebilecek alanlar arasında bulunur. Türk hamam yapısına uygun olarak kültürel kabartmalı desenler, farklı büyüklerle farklı özelliklerde oluşturulmuş olan oyuklar ile geleneksel ve kültürel anlamda Türk toplum tarzını ve zarifliğini anlamaya yardımcı olacak şekiller kullanılarak tasarlanmıştır diyebiliriz.

Hamam içerisinde bulunan hamam kurnalarından hamam taslarına kadar pek çok farklı malzeme geleneksel yapıya uygun olarak kaliteli malzemelerden tasarlanarak oluşturulan ürünlerdir demek mümkün

Her detayına dikkat edilerek oluşturulan hamamlar içerisinde hamam muslukları da özen gösterilerek oluşturulan yapılar arasında bulunur diyebiliriz.

Hamam muslukları, hamam tasları genel olarak Osmanlı hamam musluğu olarak anılan yapılardır diyebiliriz. Bu şekilde anılmasının sebebi ise Tür Hamamı tarihinin oldukça eskiye dayanması olabilir. Türk hamamları Osmanlı zamanlarında mimarlar tarafından ince düşünülerek tasarlanan ve mimarisi özel olarak hazırlanan alanlardı ve günümüz içerisinde de hala hamam mimarileri Türk geleneklerini ve Türk zevkini yansıtma açısından büyük bir önem taşıyor ve buna uygun olarak tasarımlanır diyebiliriz.

Osmanlı dönemi içerisinde yapılan tasarımlar kullanılan motifler günümüz içerisinde hala en fazla tercih edilen tasarım seçenekleri arasında bulunuyor.

Hamam yapımı sırasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Kullanılacak mermerlerin gözenekli olması hamam içerisinde önemli bir durumdur demek mümkün olabilir, hamam genel olarak sert bir yapıya sahiptir taş veya mermer malzeme ağırlıklı olarak kullanılmalıdır. Havalandırmanın düzgün bir biçimde tasarlanmış olmasına hamam içeresinde oldukça özen göstermek gerekir

Hamam içerisindeki su tesisi ile ilgili durumlar ile ilgili olarak dikkat edilmesi gerekenler ise doğal su kaynakları üzerine oluşturulmuş yapılar ve suni su yapıları üzerine oluşturulmuş olan farklı hamam modelleri hakkında gerekli tesisat bilgisine sahip olmak ve buna uygun bir tasarım modeli gerçekleştirmek en önemli olan etkenlerden biri olarak görülebilir. Uygun bir tesisat ve düzgün bir su kanalı bakımı ile uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun yaşamadan hamamları kullanmanız mümkün olabilir. Ayrıca hamam kapıları da kaliteli seçilmelidir. 

Hamamlar içerisinde kullanılan kurnaları su doldurmak için kullanılan tekneler olarak biliniyor bu tekneler içerisinden hamam tası ile su alınarak vücut temizliği gerçekleştiriliyor diyebiliriz.

Su kurnalarına su doldurmaya yarayan özel olarak tasarlanmış musluk çeşitlerinden seçerken dikkatli olunması ve estetik olarak sağladığı hoş görünüşün yanında aynı zamanda işlevsel olarak da tam bir fayda sağlanması açısından musluk yapımında kullanılan malzemeye dikkat edilmesi gerekir.

Musluk ve kurna arasında oluşturan mesafenin uygun olarak ayarlanması ve yükseklin doğru olarak tasarlanması hamam musluklarının kullanım konforu açısından oldukça önemlidir. Rahatsız edici bir yükseklikte veya alçaklıkta bulunmaması oldukça önemlidir. Bu yüzden hamam içlerinde yer alan sadece musluklar değil her malzemenin insanlara kullanım rahatı sağlayabilecek şekillerde konumlandırılması oldukça büyük bir önem arz ediyor demek mümkün.

Hamamlar için tercih edilen farklı modellerde ister şık ister zarif isterseniz ise daha modern tasarımlara sahip olan pek çok farklı modelde musluk üretilir.

Hamam muslukları için en çok kullanılan malzemenin ise pirinç olduğunu söyleyebiliriz.

Pirinç Osmanlı muslukları hamamlar içerisinde en çok kullanılan musluk modelleri arasında görülür. Osmanlı muslukları arasında en çok tercih edilen malzeme olan pirinç malzemesi nedir sorusu ise Osmanlı musluk çeşitlerini ve ev içerisinde yapılan hamam çeşitleri için en çok araştırılan konular arasında olabilir.

Peki, Pirinç Malzeme Nedir? Pirinç Malzeme Ne ile Üretilir?

Pirinç bakır ve çinko karıştırılarak elde edilen malzemelerdir. Bu karışım ağırlıklı olarak bakır içeren karışımlardır ve renklerini genel olarak sarı renklerde görebilirsiniz. Pirinç içerisinde kalay kurşun nikel alüminyum, demir gibi elementlerin karışımlarından oluşturulan yapılardır diyebilmek mümkün. 

Pirinç yapı olarak kolay işlenebilir bir ürün olması sayesinde Türk hamamları içerisinde özellikle Türk hamamı musluk modellerine uygun olarak tercih edilen ve tasarlanan modellerdir diyebiliriz. Yapı olarak kolay işlenebilir bir ürün olması sayesinde istenilen oranda işlenebilir olan pirinçler hamam musluklarında özel bir görüntü ve tasarım sağlanılması işini kolaylaştırabiliyor diyebiliriz.

Pirincin kolay işlenebilir ve kolay dövülebilir olması pirincin kalitesi ile ilgilidir içinde bulunan bakır miktarı pirinç malzemesinin dövülebilir özelliği arttırabilir veya azaltabilir.

Örnek verecek olursak yüzde elli beş oranından daha az bakır içeren pirinç çeşitlerinin daha zor işlenebilir ve şekillendirilebilir olduğunu belirtebiliriz. Bu pirinçler beyaz pirinç olarak da bilinen pirinç modelleridir. Dövülebilir şekillendirilmesi ve üzerinde istenilen tasarımın gerçekleştirilmesi daha kolay olan pirinç malzemeleri tercihinde ise genel olarak yüzde altmış iki oranında bakır içermesi gerektiği söylenilebilir. Bu oranda bakır içeren pirinçler soğuk olarak işlenmesi yapılan pirinçleridir bu pirinç çeşitleri genellikle pim çivi veya vida gibi nesnelerin oluşturulması için kullanılır.

Musluk yapımında tercih edilen ve Beta pirinç olarak anılan pirinçler daha az şekillendirilmesi sağlanabilen malzemelerdir fakat oldukça dayanıklıdır diyebiliriz. Musluk yapımı için tercih edilen beta pirinçler vida yapılan çeşitlere göre daha az sünek olan bir özellik taşısa da gerekli motifleri ve istenilen şekilleri elde etmek için yeterli tercihlerdir demek mümkün olabilir. Bu yüzden Osmanlı muslukları yapımında da genel olarak beta pirinç modelinin tercih edildiğini söylemek mümkün olabilir.

Hamamlar içerisinde pirinç muslukları değişik renklerde ve modellerde tercih edilebilir.

Pirinç özellikleri nelerdir?

Mükemmel işenebilir yapısı sayesinde pek çok alanda tercih edilebilir ve işleme gerektiren malzemelerin oluşturulmasında kullanılabilir.

İstendiği gibi kaplaması yapılabilir.

Oldukça dayanıklı ve sağlam yapıdadırlar u<un süreli bir kullanım sağlarlar.

Renk olarak ilgi çekici bir renge sahiptirler sarıya çalan hoş bir rengi vardır.

Aşınmalara karşı dayanıklıdır.

Yüksek sıcaklığa karşı oldukça dayanıklı bir özellik gösterirken uzun bir süre şekil bozulması yapmaz.

Oldukça ekonomik olabilecek bir tercih olarak mekân içerisinde kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Osmanlı Musluğu Fiiyatları Nedir?

 Osmanlı musluk fiyatları işleme çeşidine göre değişiklik gösterebilir. En uygun fiyatlı Osmanlı musluk modellerini en kaliteli Osmanlı musluklarını farklı işlemeli musluk çeşitlerini dilediğiniz altın, füme, antrist, siyah, beyaz kaplamalı modeller ile bulabilirsiniz. Sitemiz üzerinden en güzel Osmanlı musluk modellerini dilerseniz eviniz içerisinde oluşturduğunuz hamam tipi banyolar içerisinde dilerseniz ise ticari amaçlı oluşturduğunuz banyolarda kullanabilirsiniz.

Musluklardan bahsetmek gerekirse musluk temel anlamı ile takıldığı bir boru veya kabın içerisindeki akışkanı istenildiği zaman akıtabilecek düzenekte oluşturulmuş yapı olarak görülebilir. Bu bağlam içerisinde farklı materyalden üretilmiş musluk tiplerini pek çok farklı alanda tercih etmeniz mümkün olabilir. Hamam Muslukları için ise uzun süreli bir kullanım sağlayan birbirinden farklı olarak kaliteli modelleri sitemiz içerisinden bulabilir, en cazip fiyatlı ve kaliteli ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR