Hamam Kapıları

Türk hamamı malzemeleri arasında yer alan, Türk geleneğinde büyük bir yere sahip olan aynı zamanda dünya içerisinde yer etmiş bir Türk kültürü olarak bilinen hamamlar. İnsanların temizlenmek ve eğlenmek için en çok tercih ettiği yerlerden biri arasında yer alıyor.

Hamamlar Türk geleneklerinde, Türk örf ve adetleri içerisinde yer alan önemli unsurlardan biri e neredeyse Osmanlı Devleti zamanından beri hayatımızda yer alan yerler diyebiliriz.

Hamamlarda bulunan motifler desenler mermer veya taş duvarlar hatta hamam taslarına kadar düşünülerek tasarlanmıştır. Özenle tasarlanan mekân içerisinde her şey Türk kültürüne uygun olan motifler ile süslenmiştir. Değişik motifler oyuklar ve renkler hamam içerisinde sıklıkla görebileceğiniz ilgi çekici detaylardır diyebiliriz.

Hamamların içerisinde bulunan hamam tasları, Osmanlı muslukları, hamam kapıları, hamamda kullanılan pencere ve havalandırma sistemleri, hamam kurnaları ve özen ile düşünülmüş kaliteli hamam aydınlatma türleri sayesinde hamam mekân içi tasarlanması özel olarak yapılır.

Doğal kaynakları üzerine kurulan hamam çeşitleri içerisinde daha geniş bir alan içerisinde hamam keyfi yapabilirsiniz. Doğal kaynakların üzerine kurulan hamamların en büyük avantajlarından biri kaplıcalara da yer berilmiş olmasıdır. Bu da bu hamam çeşitlerinin en büyük avantajlarından biridir demek mümkün gibi gözüküyor. Ayrıca doğal kaynaklar üzerine yapımı sağlanan hamamların turizm içerisinde de önemli bir yer tuttuğunu söylemek mümkün.

Kişilerin ise hamam içerisindeki ayrıntılara dikkat ettiği gerçeği kaçınılamaz bir gerçektir diyebiliriz.

Hamam kapılarına gelirsek ise yine ürk geleneklerine Türk adetlerine ve hamam iç mimarisine uygun bir biçimde tasarlandıklarını söylemek mümkün olabilir. Hamam içerisinde girerken ilk dikkat çeken şey kapılarıdır. Tabi ki farklı yerlerde farklı hamam kapı modelleri kullanılabilir fakat hamam iç dizaynına uygun olarak motifli kapılarda tercih edilmesi mümkün olabiliyor pek çok farklı model arasından sizin zevkinize uygun olan modeli kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Özellikle ev tipi hama banyolarında daha ev içerisine uyumlu hamam kapıları tercih ederken turizm anlamında daha hareketli olan bölgeler içerisinde farklı hamam kapısı tasarımları, özel hamam kapısı tasarımları. Ahşap veya cam olarak tasarlanmış kapı modelleri içerisinden tercih edilebiliyor.  Otel içlerinde bulunan hamam kapılarını daha sade tasarımlı görmek mümkün olabiliyor.  Modeller desenler genel olarak hamam mimari yapılan yerlere göre ortama uygun olarak ve ortamı yansıtacak şekilde seçilmeleri mümkündür diyebiliriz.

Hamam Kapıları Modelleri Nelerdir? Hamam Kapısı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 Pek çok farklı model arasından tercih ederken estetik kadar kapıların hamam içlerindeki ısıyı korumaları ve hamam odasını dışına fazla sıcaklık vermemesi dikkate alınmalıdır. Hamam kapılarının aynı zamanda yüksek dayanıklılığa sahip modellerden ve ağaçlardan tercih edilmesi gereken kapılardır. Estetik tasarım olarak dayanıklı ve reçinesiz ağaçlardan üretilmiş temperli camlardan üretilmiş kapılar tercih edilebilir. Temperli cam kapı seçenekleri içerisinde isterseniz sade cam kapı modelleri yerine buğulu cam kapı modelleri, desenli cam kapı modelleri, şık cam kapı modelleri veya ortama uygun olarak daha modern tarzda hamam kapıları tercih etmeniz mümkün olabilir. Bu cam kapı modelleri içerisinden size ve estetik anlayışınıza en çok uyan modeli tercih etmenizi öneriyoruz.

Temperli cam kapı modelleri özellik olarak oldukça dayanıklı çift camlı modeller içerisinden tercih edilerek hem u<un sürekli bir kullanım sağlanmaya yardımcı olurken hem de içerisinin güvenliği açından önem arz ediyor. Görevli kişi içeride herhangi bir durum oluştuğunu cam kapılar sayesinde kolaylıkla fark edebilir. Son zamanlara uygun olarak da am kapılar hem teknolojik hem de modern tercihler olarak görülüyor ve uzun süreli olarak kullanılabilir özelliği ile göze çarpıyor demek doğru olabilir. Cam kapılarda kalitesiz veya kalitesi düşük ahşap kapılarda görülebilecek şişme, soyula, reçinelenme, rutubetlenme, çürüme gibi farklı sorunlar ortaya çıkamayacağı için de son dönemler içerisinde en çok tercih edilen modeller temperli cam kapı modelleridir demek mümkün olabilir.

Temperli Cam Özellikleri Nelerdir?

Temperli cam modelleri hem saunalar için hem de hamamlar için en ço0k tercih edilen kapı modelleri olarak söylenilebilir bunun nedeni ise temperli kapıların oldukça dayanıklı ve uzun süreli bir kullanım sağlamasının yanı sıra güvenliğe olan etkisidir diyebiliriz.

‘’Temperli cam ve normal cam modelleri arasındaki fark nedir? ‘’

Derseniz ise özellikle toplu olarak kullanılan halka açık olan yerlerde güvenlik sorunu yaşanabilir. Temperli camlarda kırılma gibi bir durum meydana geldiği zaman normal cam çeşitleri gibi parçalara ayrılıp kişinin sağlığını tehlikeye sokmazlar demek mümkün olabilir. Temperli cam modelleri kırıldığı zaman küçük parçalara ayrılır ve keskinliği olmayan parçalardır bu da hamam içerisindeki veya hamam dışarısındaki kişinin yaralanma riskini en aza düşürmede oldukça etkilidir demek mümkün.  Aynı zamanda temperli camların diğer cam çeşitlerine göre dayanıklılığı özel olarak tasarlanmış yapısı sayesinde 4, 5 kat daha fazla olabilir. Hamamlarda yaşanabilecek sıcak soğuk hava değişimlerine karşı aynı zamanda yüksek sıcaklık miktarına karşı en dayanıklı olan modeller arasında bulunduğu da temperli camlar hakkında bilinen bilgiler arasında yer alıyor olarak biliniyor.

Temperli cam üzerine kolaylıkla işlem yapılabilir ve gerek sauna gerek hamam ortamları içerisinde tercih edilebilir.

Hamam Kapıları Hangi Ağaçtan Olmalı?

Hamam ahşap kapıları reçinesiz ağaç çeşitlerinden tercih edilebilir. Tercihen uzun ömürlü olan dayanıklı ağaçlar hamam kapıları için uygun olarak tamamen ahşap veya ahşap ve cam tasarımı karışık olarak üretilebilir. Bu modelleri çerisinden si<ze en çok güvenliği sağlayacak ve aynı zamanda görünüş olarak da zevkinizi yansıtacak modelleri tercih ederken havuzsepet.com.tr sitesindeki fırsatlardan kolaylıkla faydalanabilmeniz mümkün olabilir.

Hamam kapıları malzemesi ise titrek kavak ıhlamur meşe kül karaçam ağaçlarından tercih edilebilir en çok kullanılan ve tercih edilen ahşap malzemenin hamam kapıları için bu malzemeler olduğunu söyleyebiliriz. Buna uygun olarak hamam kapıları için güvenliği sağlamada yardımcı olacak mıknatıslı kilitler kullanılır bu sayede içeride oluşan herhangi bir durumda kişiler kolaylıkla dışarı çıkabilir.

Hamam kapılarının menteşeleri dışarıdan olacak şekilde tasarlanır bu sayede kapı menteşelerinin sıklıkla değiştirmek gerekmez diyebiliriz. Aynı zamanda hamam kapıları için dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden birinin hamam kapılarının dışarıya doğru açılır olmasıdır içeride oluşabilecek herhangi bir duruma kaşı kapıların bu şekilde tasarlanması büyük önem taşıyor. Hamam içerinde genel olarak iyi bir havalandırma sistemi yer alır fakat içeride bulunan hamam havalandırma sistemi uygun değil ise kapı boşluğu hamam tipine uygun olarak kapının alt kısmı ve eşik arasında ayarlanması yapılarak içerisinin uygun bir biçimde hava almasını sağlamak mümkün olabilir.

Hamam Kapı Fiyatları

Hamam kapı fiyatları hamam kapıları için kullanılan ağaç çeşidine göre, cam modeline göre malzeme kalitesine göre, hamam kapısının hangi boyda olmasını istediğine göre değişiklik gösterebilir. Kaliteli malzemeden üretilmiş hamam kapı modellerine, en cazip fiyatlı hamam kapı tasarımlarına, şık kapı modellerine, geleneksel hamam kapısı modellerine, modern hamam kapısı modellerine ve pek çok farklı hamam kapısı çeşidine en cazip fiyatlar ile kolaylıkla havuzsepeti.com.tr adresin üzerinden ulaşabilir, indirimli hamam kapılarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. İster ev tipi hamam banyo kapılarından isterseniz için ticari işletmelerinizi içerisinde yer alan hamamlarınız için uygun olan modellerden tercih edebilirsiniz.

Hamam mermerleri, hamam aydınlatmaları ve diğer hamam malzemeleri burada. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR