Sauna Esansları

Sanua malzemeleri kategorisi altında sauna esansları da yer alır. Sauna sırasında her şey kişinin özel olarak dinlenmesini rahatlamasını sağlamak adına özen ile düşünülerek hazırlanır diyebiliriz. Farklı kokular sayesinde sauna vaktiniz daha sakin ve daha keyifli geçirilmesi kolaylaşabilir. Sauna planlaması oldukça önemlidir. Uygun sade bir tasarım tasarıma uygun olarak şekillendirilmiş göz yormayacak özenle konumlandırılmış bir aydınlatma sistemi kaliteli malzemelerden oluşturulmuş bir inşa sauna için önemli unsurlar arasında yer alıyor. Sauna içerisinde dikkat edilen gözle görülmesi pek mümkün olmayan ama iyi bir his sağlayan ve sakinleşme üzerinde oldukça etkili olduğu söylenilmesi mümkün olan esanslar ise sauna için önemli olan unsurlardan biri olarak bilinebilir.

Esans Nedir?

Esanslar bitkilerden elde edilen kimyasal yöntemler kullanılarak veya tamamen doğal yöntemler tercih edilerek yüzde yüz oranında doğallıkta elde edilebilen hafif ve etkileyici aromalara sahip kokulardır esansların cilt üzerinde veya ev odaları içerisinde sauna gibi alanlarda kullanılması mümkün olabilir. Esansların rahatlatıcı etkisi dışında tedavi edici bir özelliğe sahip olduğu da esanslar için söylenilebilen özelliklerden biri olarak görülebilir. Esanslar sayesinde ortam içerisinde hoş bir koku elde ederken zihinsel ve fiziksel olarak da rahatlamanızı kolaylaştırabilirsiniz.

Esansların oluşturulması oldukça eskilere dayanıyor diyebiliriz. Bitkilerden elde edilen bu esanslar sayesinde zararlı olan bakteri ve mantarların da öldürülebileceği buna bağlı olarak sauna odalarında kullanılan doğal yağlı esanslar sayesinde elde edilen kokular hem hoş bir deneyim yaşanmasına yardımcı olurken hem de grip ve çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar ile mücadele üzerinde sauna seansları ile tedaviye yardımcı bir nitelik taşınmasını sağlamada yardımcı olabilir.

Sauna içerisinde esans kullanımı genellikle ahşaptan veya bakırdan tasarlanması tercih edilen kovaların içerisinde kullanımı ile tercih edilir esanslar bir kepçe yardımı ile kovalara aktarılır ve sauna içerisine aromatik bir koku yayılması üzerinde etkili olabilir. Hemen hemen her saunada bulunan bu esanslar sayesinde kendinizi çok daha rahat hissetmeniz mümkün olurken sauna keyfinizi de neredeyse ikiye katlayabilirsiniz. Sauna aydınlatması yapılan odalarda esanslar uygulanır.

Esansların özellikleri Nelerdir?

Esanslar özellik olarak bitkilerden kimyasal yollar kullanılarak elde edilmiş olan yağlardır ve farklı bitkilerden elde edilen yağlar sayesinde gerek oda içerisinde gerek ise cilt üzerinde esansların faydalarından kolaylıkla yararlanmanız mümkün olabilir.

Sauna içerisinde esans kullanımı

Sauna içerisinde esans kullanımı genel olarak kova içerisinde tercih edilse de buhurdanlık adı verilen gereçler yardımı ile de kullanılabilirler. Buhurdanlık, sauna aksesuarları kategorisinde yer alabilir. 

Buhurdanlık Nedir?

Buhurdanlığın sözlük anlamı yakılınca güzel kokulu bir duman çıkartan cisim olarak açıklanabilir. Buna uygun olarak buhurdanlık kullanırken sauna içerisinde de bitkilerden elde edilmiş uçucu yağlar tercih edilebilir ve sauna içerisinde bir koku kaynağı olarak kullanılabilir. Eğer sauna alanı büyük ise alana uygun olarak birden fazla buhurdanlık da tercih edilebilir. Buhurdanlık kullanılırken genellikle saf esanslar tercih edilir saf esanslar ile tercih edilen tamamen doğal olarak oluşturulmuş mumlar sayesinde insan sağlığına herhangi bir zararı olmayan aksine insan için faydalı olabilecek uçucu yağların kokusu etkileyici bir şekilde oda içerisinde yayılma gösterebilir diyebiliriz.

Çeşitli ve farklı kokularda farklı bitkilerden elde edilmiş esans türlerinin insanlara sağladığı pek çok fayda görülmesi mümkün olabilir.

Esanslar (Uçucu Bitki Yağları) ve Faydaları

Esanslar hakkından merak edilen konulardan biri ise hangi esasınsın ne için kullanıldığı ve insana ne gibi bir fayda sağladığı olabilir sadece cilde sürülmesi ile değil kokuları ile de insana fayda sağladığı sürünülebilen esans türlerini inceleyecek olursak

En çok Kullanılan Esans Çeşitleri

Cilt veya saç üzerinde kullanılan veya aroma terapi masajlarında tercih edilen farklı yağ çeşitlerinin kokuları sayesinde de bir şifa kaynağı olduğu düşünülüyor.

Biberiye esansı: Kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olan ve solunum rahatsızlıklarını hafifletmek için faydalanılması sağlanılabilen esans çeşitleri arasında olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda biberiye esansının hafızayı da uyarıcı olabilen bir etkisi olduğu bu esans hakkında söylenilebilecek olan bilgilerden biri olarak görülebiliyor.

Çay ağacı: Son zamanlarda oldukça popüler olan esans çeşitleri arasında bulunan çay ağacının dinlendirici ve cildi yenileyici bir özelliği vardır hoş ve hafif mentollü bir kokuya sahip olan çay ağacı yağı sayesinde daha huzurlu hissedebilirsiniz. Ayrıca sauna esansı haricinde doğal yağ olarak cilt üzerinde kullanımı sağlandığında ciltteki yaralardan ve parazitlerden kurtulma konusunda çay ağacı yağı son derece etkili ve doğal bir yöntem olarak tercih edilebiliyor

Limon Esansı: Herkesin çok sevdiği limon kokusu esanslar içerisinde de tercih edilenler arasında bulunuyor diyebiliriz. Özellikle üst solunum yolu hastalıkları üzerinde etkili olduğu düşünülebilen bu koku oldukça sevilen esans çeşitleri arasında bulunuyor.

Limon otu: Bu esans sindirim ve mide sorunu gibi problemler yaşayan kişiler tarafından sauna içerisinde tercih edilen kokulardan biri olarak görülüyor. Cilt üzerinde kullanımı ise güneş ışığı ile cilt üzerinde tahrişe neden olabileceğinden daha çok akşam saatleri limon otu esansı kullanılması için uygun olan saatler olarak tercih edilebilir.

Okaliptüs: Bir sauna salonunda en çok kullanıla esanslar arasında bu esans bulunduğunu söylersek pek de yanılmayız hem üst solunum yolları için faydalı bir koku sağlarken aynı zamanda kasları rahatlatma üzerinde oldukça etkili olarak görülebilen okaliptüs bitkisi sauna odalarının vazgeçilmez kokularından biri olarak dikkat çekiyor sauna içerisinde bıraktığı mistik koku sayesinde oldukça sevilen esanslar arasında yer alıyor diyebiliriz.

Sedir: Sindirim sistemi için etkili olarak görülebilen yağlar arasında bulunur sedir ağacı kokusu oldukça etkileyici ve rahatsız edici olmayan bir nitelik taşır. Sedir geçmişte yaşanılan ve zihinde yer etmiş olan olumsuz anılardan kurtulma üzerinde fayda sağlayacak kokulardan biri olarak düşünülür ve özel bir kokuya sahip olduğu bilinir.

Bergamot: Hassas ve taze bir kokuya sahip olan bergamot odaklanmaya yardımcı olarak kullan9ılabiliyor sadece sauna içlerinde değil ofislerde de kullanımı sıklıkla görülebilen bir çeşit esans olduğunu söylemek mümkün olabilir ve antiseptik bir özelliğe de sahip olduğu söylenen özellikleri arasında yer alır.

Greyfurt: Taze ve meyvemsi bir kokuyu sahip olan greyfurtun ferahlık sağladığını söylemek mümkün olabilir. Greyfurt esansının insana sağladığı fayda olarak düşünülen durum ise tamamen ruhsal hastalıklar üzerinde tedaviye destek olabilecek nitelikler taşıması ile ilgili diyebiliriz özellikle panik atak anksiyete ve benzeri sorunlar için kullanılabilen bu yağın çocuklar için de uygun bir yağ tercihi olduğu biliniyor. Oda içerisinde bulunan havanın temizlenmesi üzerinde de oldukça etkin bir rol oynuyor diyebiliriz.

Ylang Ylang: Çiçeksi ve egzotik bir kokuya sahiptir ve oldukça dikkat çekici olan bir kokudur demek mümkün olabilir. Stres uykusuzluk veya cinsel problemler yaşayan kişiler tarafından tercih edilen bu yağ çeşidinin yaşama sevincini arttırma konusunda etkili olduğu düşünülüyor.

Itır: Stres, ani duygu değişimi gibi problemler yaşayanlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabileceği düşünülen bir yağ çeşididir. Itır yağı koku olarak gül kokusunu andıran bir özelliğe sahip tir Aynı zamanda seyahat yorgunluğundan kurtulmak için de kullanılması uygun olabilecek olan esanslar arasında bulunuyor diyebiliriz

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR